Liga 1: Steaua suferă la finalizareStefan Constantin / SportPictures.eu
27 Feb 2016

Liga 1: Steaua suferă la finalizare

Steaua reușește o nouă prestație modestă și obține un punct inutil din punct de vedere al play-off-ului. La Pitești, elevii lui Laurențiu Reghecampf nu au găsit cheia defensivei pe două rânduri a oaspeților de la CSMS Iași și, mai mult, a fost pusă în dificultate de multe ori de vârfurile de lance ale ieșenilor.

Marica a fost cel mai periculos stelist și a semnat prima ocazie în minutul 8, lovitura sa de cap fiind scoasă de Grahovac de sub transversală. Ieșenii dau lovitura în minutul 25, Golubovic taxând indecizia lui Varela la o centrare a lui Andrei Cristea, vârful moldovenilor reluând în plasă din cădere de la limita careului mic din fața unui Niță țintuit pe linia porții. Zbaterea lui Stanciu este fără rost în majoritatea timpului, dar Marica își face singur ocaziile și inventează o foarfecă de la 16 metri care îl obligă pe Grahovac să respingă de la rădăcina barei. Decarul Stelei iese la rampă cu o lovitură liberă executată bine în al doilea minut de prelungiri al primei reprize, dar încă o dată Grahovac este la post.

Portarul moldovenilor a fost învins, însă, de Stanciu în secunda 7 a reprizei secunde după ce el și Marica au desfăcut întreaga defensivă a oaspeților. Obligată să iasă la joc pentru a obține cele trei puncte ce i-ar fi dus în play-off, CSMS Iași ratează o ocazie uriașă în minutul 70 prin Andrei Cristea, care trimite milimetric pe lângă rădăcina barei porții lui Niță, apoi în minutul 88 Golubovic reia cu capul puțin afară după o lovitură liberă executată de Țigănașu.

S-a încheiat Steaua – CSMS Iași 1-1 (0-1), scor care nu le modifică gazdelor numărul de puncte cu care intră în play-off (22) și care îi trimite pe ieșeni în play-out.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache (min. 72 Râpă), Papp, Varela, Toşca - Pintilii, Filip (min. 46 Muniru) - Popa, Stanciu (min. 79 Gebhart), Chipciu - Marica

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - I. Voicu, Ciucă, Mihalache, Ţigănaşu - Viveiros (min. 71 Llullaku), Creţu, V. Gheorghe (min. 71 Onduku), Bole (min. Piccioni) - A. Cristea, Golubovic