Liga 1: Startul play-out-ului s-a dat la AradCiprian Petcut / SportPictures.eu
11 Mar 2022

Liga 1: Startul play-out-ului s-a dat la Arad

UTA a învins la scor de forfait pe Academica Clinceni în primul meci al play-out-ului ediției 2021-2022 a Ligii 1.

Pe arena „Francisc Neumann” gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Erico Da Silva cu o lovitură de cap în urma unei lovituri libere executate de Ubbink, iar până la pauză Otele a majorat scorul în minutul 41 după o acțiune de atac fulger. Portarul Florin Iacob a degajat din propriul careu, Cardoso a prelungit pe spate cu capul în zona centrului terenului, iar balonul a ajuns la Otele, care a pătruns impetuos în careul de 16 metri al oaspeților și l-a executat pe Ureche cu un șut sus, la colțul scurt. Imediat după pauză, în minutul 46, Miculescu are un gol anulat pe motiv de ofsaid, iar două minute mai târziu Otele face dubla cu o reluare din apropiere la o minge trimisă de Cardoso în bară 4 metri. Ritmul jocului s-a mai diminuat spre final și doar bara lui Laukzemis din minutul 84 a animat tribunele.

UTA a învins cu 3-0 și preia șefia clasamentului cu 23 de puncte, următorul meci fiind în deplasare la Botoșani, în timp ce Academica rămâne cu 7 puncte pe penultima poziție a clasamentului.

UTA - Academica Clinceni 3-0 (2-0)

Au marcat: Erico (min. 9), Otele (min. 41 și 48)

UTA (antrenor Ionuț Badea): Iacob – Vukcevic, Erico, C. Dima, Baravykas – Vorobjovas, Bartha, Ubbink (min. 87 Cibi) – Cardoso (min. 78 Matei), Miculescu (min. 65 Patlagica), Otele (min. 78 Laukzemis)

Academica Clinceni (antrenor Florin Stîngă): Ureche – Rufati, Holzmann (min. 71 A. Dima), C. Ion (min. 59 Cmovs) – Mboko, Vrdoljak, Tsvetkov, William (min. 71 Melniciuc), Florică (min. 46 Gogov) – Dumitrache (min. 46 Alghoul), R. Ion