Liga 1: Set la BotoșaniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
04 Apr 2016

Liga 1: Set la Botoșani

Succes de referință pentru FC Botoșani în fața suporterilor în partida cu ACS Poli Timișoara. Elevii lui Petre Grigoraș nu au înțeles prea bine ce s-a întâmplat cu ei într-un meci în care au primit nu mai puțin de 6 goluri și au contat foarte puțin în atac.

Defensiva etalată de bănățeni a avut succes până în minutul 21, când ”centralul” Florin Chivulete a acordat penalty pentru gazde la faultul lui Torres la Fulop, iar Vașvari a deschis scorul. Fulop putea da proporții scorului dacă nu era blocat de Strauss în minutul 25 sau dacă șutul său din minutul 35 prindea cadrul porții. Contrar cursului jocului, Poli egalează tot din penalty în minutul 40, Chivulete indicând punctul cu var după intrarea imprudentă a lui Plămadă la Bărbuț. Goga a transformat și echipele au plecat la pauză cu egalitate pe tabelă, deoarece în minutul 42 Cabrera a trimis peste transversală dintr-o poziție ideală, singur la 16 metri cu portarul bănățenilor.

Nici Iliev nu a fost scutit total de emoții, fiind nevoit să se întrebuințeze pentru a scoate în minutul 48 șutul lui Goga ce se ducea la colțul lung. Căpitanul Ngadeu a dat tonul unei serii de cinci reușite ale gazdelor cu un gol înscris cu capul după un corner în minutul 52, fiind urmat de Matulevicius în minutul 65 cu o minge strecurată printre picioarele lui Strauss. Atacantul lituanian face dubla în minutul 71, când a ciupit mingea din fața lui portarului timișorenilor, apoi Bujor a înscris pentru 5-1 în minutul 79 după o pasă primită de la Carralero, iar scorul final este stabilit de Cabrera după alte două minute cu o lovitură de cap din centrarea aceluiași Carralero.

FC Botoșani – ACS Poli 6-1 (1-1), victorie importantă pentru gazde, care au pus trei puncte distanță față de locul de baraj, însă momentul adevărului va fi săptămâna viitoare când vor primi vizita celor de la CSMS Iași în derby-ul regional.

FC Botoşani (antrenori Alin Bordeianu, Alin Bejan): Iliev - Patache, Ngadeu, Plămadă, Muşat - Vaşvari, Cucu - Ivanovici (min. 75 Bujor), Cabrera, Fulop (min. 68 Carralero) - Hadnagy (min. 64 Matulevicius)

ACS Poli Timişoara (antrenor Petre Grigoraş): Strauss - Belu (min. 46 Melinte), Bocşan, Manuel Torres, D. Popescu - O. Popescu, Fernando Llorente - Bărbuţ, Goga (min. 78 Doman), Javi Hernandez (min. 66 Nimely) - Elek