Liga 1: Scor de forfait în CopouAndrei Luca / SportPictures.eu
03 Apr 2016

Liga 1: Scor de forfait în Copou

Ieșenii trec pe primul loc al clasamentului de play-out după victoria categorică în fața celor de la CS U Craiova. După două înfrângeri succesive în Copou, elevii lui Nicolo Napoli au oferit propriilor suporteri un spectacol agreabil într-o partidă pe care au început-o în forță.

Vasile Gheorghe a deschis scorul în minutul 2 la o fază în care a urmărit bine mingea respinsă de Straton la șutul lui Llullaku și a reluat imparabil din 6 metri. După ce Bole îl evidențiază pe Straton în minutul 21, craiovenii se trezesc și îi dau de furcă lui Grahovac prin Herghelegiu și Zlatinski, ultimul cu un șut scos greu de portarul gazdelor de sub transversală. Golubovici a punctat din nou pentru CSMS Iași în minutul 29, poziția sa la reluarea din careul mic a centrării lui Țigănașu fiind suspectă de ofsaid și astfel moldovenii au plecat la pauză cu un avantaj liniștitor.

După reluare, Zlatinski lovește bara dintr-o lovitură liberă, apoi reia cu latul din afara careului pe centrul porții și nu îl poate învinge pe Grahovac. Ţigănaşu pune capăt ostilităților în minutul 78 cu o execuție superbă a unei lovituri de la 30 de metri. Mingea trimisă de fundașul stânga ieșean a prins pământul la câțiva metri în fața porții și l-a păcălit pe Straton intrând lângă bara din stânga goalkeeper-ului oltenilor.

S-a încheiat CSMS Iași – CSU Craiova 3-0 (2-0), scor în urma căruia cele două formații fac rocada la vârful clasamentului.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Ţigănaşu – V. Gheorghe, Mitic, Llullaku (min. 72 Viveiros), Bole – Cristea (min. 62 Creţu), Golubovici (min. 84 Onduku)

CS U Craiova (antrenor Daniel Mogoşanu): Straton – Popov (min. 76 Dumitraş), Acka, Iliev, Bancu – Madson, Zlatinski, Nuno Rocha – Ivan, Măzărache (min. 81 R. Petre), Hergheligiu (min. 59 Băluţă)