Liga 1: Remiză în eternul derbyRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Apr 2016

Liga 1: Remiză în eternul derby

Arena Națională a primit în tribune aproape 49.000 de spectatori veniți să vadă o nouă întâlnire de mare încărcătură între Steaua și Dinamo.

Prima jumătate a partidei a fost dominată categoric de echipa gazdă, roș-albaștrii având în Hamroun cel mai incisiv jucător. Stanciu a trimis primul șut către buturile lui Cerniauskas în minutul 11, însă balonul nu a prins cadrul porții dinamoviste, apoi patru minute mai târziu decarul stelist a trecut pe post de servant. Cu o pasă lungă l-a găsit pe Hamroun în interiorul careului advers, algerianul alegând să șuteze din voleu, iar inițiativa nu a fost rea, și nici execuția, Cerniauskas fiind însă la post. Golul a venit în minutul 16 în poarta dinamovistă, fiind în fapt un autogol, Steliano Filip trimițând balonul peste Cerniauskas în încercarea sa de a degaja preluarea largă a lui Adi Popa la centrarea lui Hamroun. Efuziunea suporterilor steliști a fost punctată de petarde aruncate în teren, drept urmare arbitrul Alexandru Tudor a oprit pentru două minute partida, iar la reluare Hanca trimite primul șut al lui Dinamo pe poarta lui Niță. ”Centralul” a lăsat jocul să curgă la fazele în care Chipciu și Adi Popa au cerut penalty la intervențiile aceluiași Puljici în minutele 31, respectiv 34, apoi în minutul 38 îl oprește pe Chipciu din cursa solitară validând o semnalizare de ofsaid ce s-a dovedit a fi eronată.

Imediat după pauză alb-roșiii au egalat prin nou-intratul Gnohere, angajat pe culoar de Palic după o minge pierdută ușor de Stanciu la 30 de metri de poarta lui Niță, iar Rotariu ratează o ocazie imensă după ce s-a trezit singur cu Niță și a tras în el. Roș-albaștrii revin în avanposturi și Stanciu îl găsește cu o pasă luminoasă pe Hamroun la limita careului dinamovist, însă șutul acestuia a fost pe direcția lui Cerniauskas. Introdus în locul lui Bourceanu, Tade impulsionează atacul Stelei și semnează trei șuturi în 4 minute, dar ultima fază importantă a aparținut oaspeților, în minutele de prelungiri Nedelcearu ratând reluarea cu capul la o centrare bună primită în zona careului mic al porții lui Niță.

S-a încheiat Steaua – Dinamo 1-1 (1-0), rezultat ce menține Steaua la trei puncte în urma Astrei, iar pe Dinamo îi exclude, practic, din ecuația campioanei.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Tamaş (min. 61 Enache), Varela, Toşca, Momcilovic - Bourceanu (min. 68 Tade), Pintilii - A. Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu (min. 89 Filip)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Hanca, Mevlja, Puljici, Filip - P. Anton, Palic - Rotariu (min. 65 Nedelcearu), Romario Kortzorg (min. 79 Vl. Olteanu), Lazăr (min. 46 Gnohere) - Bicfalvi