Liga 1: Rapid joacă mai bine în 10 și remizează cu UTARăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Ian 2022

Liga 1: Rapid joacă mai bine în 10 și remizează cu UTA

Pe Arena Națională, Rapid remizează cu UTA după o primă repriză cu puternic angajament fizic și una secundă în care fazele de gol au fost mult mai numeroase.

Partida a început cu ratarea lui Bălan din minutul 11, lovitura de cap din 7 metri în urma centrării lui Junior Morais trecând puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Iacob. Marzouk a avut o execuție interesantă în minutul 25, un șut de la 25 de metri ce a ratat de puțin cadrul porții arădenilor, pentru ca în minutul 37 Junior Morais să trimită din nou o centrare bună în centrul careului oaspeților, de această dată la firul ierbii, iar Sefer trage peste poartă dintr-o poziție ideală. Două minute mai târziu brazilianul iese în evidență în mod negativ, respingând cu mâna de pe linia porții balonul expediat cu capul de Ubbink după o lovitură de colț. Arbitrul Radu Petrescu a indicat punctul cu var și l-a eliminat pe Junior Morais, apoi s-a îndreptat cu cei doi arbitri asistenți la centrul terenului din cauza canonadei declanșate de galeria giuleșteană. După câteva minute de întrerupere Ubbink execută lovitura de la 11 metri, Horațiu Moldovan ghicește colțul și respinge, dar Radu Petrescu dictează repetarea loviturii deoarece portarul gazdelor nu a păstrat un picior pe linia porții. Ubbink schimbă colțul la repetare și îl învinge pe Moldovan, iar UTA intră în avantaj la pauză, atât pe tabelă, cât și ca număr de jucători.

Partea a doua a jocului a început cu un contraatac al giuleștenilor încheiat cu un șut din unghi trimis de Sefer (min. 46), apoi Miculescu (min. 51) îl întinde pe Moldovan cu un șut superb cu efect ce se îndrepta spre vinclu, trimis din colțul careului de 16 metri. Arădenii continuă să fie mai periculoși, Roger (min. 60) nu poate profita de gafa lui Goge, șutul său prea slab îl depășește pe Moldovan, dar Goge revine și respinge din fața porții goale. Vukcevic (min 62) șutează la colțul scurt și îl obligă pe Moldovan să respingă în lateral, apoi în minutul 66 atenția se mută la poarta oaspeților deoarece Iacob este lovit în cap de o monedă și jocul este din nou întrerupt. Un gol înscris de Ubbink în minutul 70 este anulat din motiv de ofsaid, apoi Rapid crește presiunea la buturile arădene. În minutul 71 Ioniță centrează perfect în careul mic pentru Marzouk, dar acesta ratează lovitura de cap, iar un minut mai târziu estonianul Kait șutează de la 20 de metri peste transversală. Același Kait se dovedește a fi providențial în minutul 76 când a interceptat un balon, a urcat în flancul drept și a centrat perfect la 6 metri pentru lovitura de cap imparabilă a lui Marzouk. Văzându-se egalați, arădenii nu vor să scape printre degete victoria și urcă în ofensivă pentru minutele de final și au o ocazie bună la șutul lui Shlyakov (min. 80) scos de sub transversală de Horațiu Moldovan.

S-a încheiat 1-1, scor care menține Rapid pe locul 7 cu 33 de puncte, în timp ce UTA rămâne pe 10 cu 28 de puncte.

Rapid București - UTA 1-1 (0-1)

Au marcat: Marzouk (min. 76)/Ubbink (min. 45 pen.)

Rapid București (antrenor Mihai Iosif): Moldovan – Onea, Săpunaru, Albu (min. 87 Moise), Morais – Sefer (min. 64 R. Ilie), Crepulja (min. 46 D. Grigore), Kait, Stahl (min. 64 Ioniţă) – Bălan (min. 46 Goge), Marzouk

UTA (antrenor Laszlo Balint): Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Dima, Shlyakov – Vorobjovas, Batha (min. 84 Ongaro) – Ubbink, Miculescu, Cardoso (min. 17 Roger) – Laukzemis (min. 46 Dangubic)