Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Digisport 3
  • 21:30
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
    Digisport 4
Liga 1: Prima victorie în play-out pentru FC VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Apr 2017

Liga 1: Prima victorie în play-out pentru FC Voluntari

Claudiu Niculescu a trecut peste dezamăgirea înfrângerii suferite la Botoșani și savurează acum alături de elevii săi prima victorie din play-out, un succes ce îi depărtează pe ilfoveni la patru puncte de zona minată a clasamentului.

Pe arena ”Anghel Iordănescu” din Voluntari a sosit ASA Târgu Mureș, echipă condusă la rândul ei pentru al doilea meci oficial de un nou tehnician, Ionuț Chirilă. Mureșenii au simțit presiunea gazdelor încă din startul partidei, Adrian Bălan ratând o primă ocazie în minutul 7 cu un șut peste transversală după o minge aruncată de Cernat peste zidul advers la o lovitură liberă de la marginea careului. Deschiderea de scor se produce în minutul 12 și a plecat tot din gheata maestrului de ceremonii Florin Cernat: o centrare perfectă de pe partea dreaptă a decarului gazdelor este retrimisă cu capul din colțul careului mic de pe partea opusă de către Popadiuc pe linia de 6 metri de unde Adrian Bălan nu mai greșește de această dată și îl învinge pe Pap.

Cernat își continuă opera cu un nou assist în minutul 51 când defilează prin careul oaspeților fără să fie incomodat de fundașii adverși și îi pune pe tavă o minge lui Căpățână, șutul acestuia din 10 metri nelăsându-i vreo speranță lui Pap. Cinci minute mai târziu gălățeanul de 37 de ani își putea trece în cont o nouă pasă decisivă după ce a slalomat pe contraatac printre greoii fundași mureșeni și l-a servit ideal pe Popadiuc, dar acesta a ratat din situație de unu-la-unu cu goalkeeper-ul oaspeților. Cu o comportare mediocră, Gabi Mureșan este nemulțumit la momentul schimbării sale de către Ionuț Chirilă, iar atmosfera din rândul echipei și autoritatea tehnicianului s-a văzut câteva minute mai târziu. Presiunea manifestată la poarta lui Balauru s-a concretizat într-un penalty obținut de Ciolacu după un fault al lui Căpăţână și transformat apoi în minutul 66 de Gorobsov, dar numai după ce jucătorul faultat a renunțat cu greu la balon, dornic fiind să execute el. Arbitrul Cătălin Popa avea toate circumstanțele pentru a acorda o lovitură de pedeapsă și la cealaltă poartă în minutul 70, dar a considerat simulare căderea lui Adrian Bălan după contactul cu Marius Constantin și l-a avertizat cu cartonaș galben pe vârful de atac al gazdelor.

S-a încheiat FC Voluntari – ASA 2-1 (1-0), un rezultat care lasă impresia unui meci echilibrat, însă gazdele au fost net superioare la toate capitolele.

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru - Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte - Lazăr, Novac - Căpăţână (min. 67 P. Ivanovici), Cernat, Popadiuc (min. 90+2 Tăbăcariu) - Ad. Bălan (min. 76 Marinescu)

ASA Târgu Mureș (antrenor Ionuț Chirilă): Pap - Velayos (min. 70 Ferfelea), Rougkalas, Constantin, Sin - Gorobsov, Mureşan (min. 59 Candrea) - Nicoliţă, Dică (min. 46 Petra), Rus - Ciolacu