Liga 1: Piteștenii prind play-off-ul la potouIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
07 Mar 2022

Liga 1: Piteștenii prind play-off-ul la potou

FC Argeș obține victoria necesară pentru a prinde in extremis un loc de play-off chiar pe terenul principalei contracandidate, FC Botoșani. Moldovenii aveau și șansa remizei, însă au clacat în fața determinării de care au dat dovadă elevii lui Andrei Prepeliță, cei care în ultimele 6 partide înregistraseră 4 victorii și două egaluri dintre care victorii cu Farul și FCSB și un meci nul cu FC Voluntari, echipe deja calificate în play-off.

Prima repriză a partidei nu a fost una ofertantă din puncte de vedere al spectacolului, drama fiind concentrată în cealaltă jumătate a jocului. Aceasta a început cu gafa lui Greab care a detonat bomba cu o greșeală inexplicabilă: la o centrare a lui Mailat portarul piteștenilor nu a intervenit decisiv și doar a atins cu degetele mingea, care l-a lovit apoi pe Mihai Roman II în genunchi și a intrat în poartă. Botoșenenii erau în extaz, dar piteștenii, care aveau nevoie de două goluri nu au capitulat. În minutul 71 Latovlevici a centrat perfect din lovitură liberă pentru Dobrosavlevici, singur în centrul careului și fundașul central a plasat cu o lovitură de cap balonul la rădăcina barei din stânga lui Pap, făcând inutil plonjonul goalkeeper-ului gazdelor. Avertizați de incisivitatea oaspeților, moldovenii au mai comis o greșeală zece minute mai târziu: după un șut al lui Latovlevici respins în față de Pap, Șeroni a ezitat să lovească balonul și i-a permis lui Said să îl contreze și să trimită balonul în plasă. În disperare de cauză, FC Botoșani se aruncă în atac și în ultimul minut al prelungirilor au cerut penalty la un duel între Latovlevici și Mihai Roman II, însă arbitrul Radu Petrescu nu a considerat că este necesar să indice punctul cu var.

FC Argeș a câștigat cu 2-1 și cu 48 de puncte a trecut pe locul 5 la egalitate de puncte, 48, cu Farul și cu unul peste FC Voluntari. FC Botoșani scapă printre degete play-off-ul și cu 46 de puncte încheie sezonul regulat pe locul 7.

FC Botoșani - FC Argeș 2-1 (0-0)

Au marcat: M. Roman II (min. 53)/Dobrosavlevici (min. 71), Said (min. 81)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap – Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu – Haruţ (min. 84 Santos), Dican, Papa (min. 84 Tîrcoveanu) – Souza, M. Roman II, Mailat (min. 76 Lupeta)

FC Argeș (antrenor Andrei Prepeliță): Greab – Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Latovlevici – Meza Colli, Raynov (min. 64 Said) – Ișfan (min. 64 C. Dumitru), I. Şerban (min. 87 Miguel), Cr. Tănase (min. 87 Dumitraşcu) – G. Ganea (min. 87 Boldor)