Liga 1: Păun semnează victoria clujenilor la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Mar 2019

Liga 1: Păun semnează victoria clujenilor la Ovidiu

CFR Cluj pleacă de pe litoral cu trei puncte esențiale în marșul către titlul de campioană și frânează trupa lui Gică Hagi din elanul pe care îl luase după victoria concludentă din prima etapă a play-off-ului. FC Viitorul nu a mai avut pragmatismul din partida de pe Arena Națională cu FCSB și a ratat ocazii importante ce puteau cântări greu în economia jocului de la Ovidiu.

Drăguș a ratat de două ori în primele 45 de minute, o primă șansă apărând în minutul 3 în urma pasei primite de Calcan de la Băluță și pasa înapoi pentru colegul său din ofensivă, dar șutul acestuia a trecut peste transversală. Tot Calcan a jucat rol de servant la faza din minutul 30 în care Drăguș a reluat cu capul din 6 metri la colțul lung, fără a prinde cadrul porții. Oaspeții au avut o singură ocazie în prima repriză, la șutul lui Ioniță din interiorul careului după o pasă cu pieptul a lui Djokovic, însă Cojocaru a avut un reflex excepțional și a respins de la firul ierbii. Era minutul 28, iar duelul dintre cei doi s-a reeditat în minutul 57, atunci când Ioniță a șutat din unghi și Cojocaru a respins în corner. Portarul gazdelor nu a mai putut face nimic la șutul lui Păun de la marginea careului din minutul 73 și tabela s-a modificat în favoarea oaspeților. Până la finalul meciului Ciobanu mai are un șut peste transversală, astfel încât rezultatul final a fost FC Viitorul – CFR Cluj 0-1 (0-0).

Clujenii fac 33 de puncte și se mențin la patru puncte în fața oltenilor și opt față de FCSB care va juca duminică seară la Giurgiu cu Astra.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer (min. 75 Eric) - Houri, T. Băluţă, Vînă - Calcan (min. 63 Ciobanu), Ianis Hagi, Drăguş (min. 52 Rivaldinho)

CFR Cluj (antrenor Alin Minteuan): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - C. Deac, Bordeianu, Djokovic - Deac - Al. Ioniţă (min. 80 Hoban), Omrani (min. 90+2 Bud), Păun (min. 87 T. Moutinho)