Liga 1: Pas greșit pentru FCSB la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Feb 2019

Liga 1: Pas greșit pentru FCSB la Chiajna

Remiză dureroasă pentru FCSB pe terenul celor de la Concordia Chiajna. Elevii lui Mihai Teja au fost net superiori ilfovenilor, dar au ratat exasperant și le-au permis acestora să iasă din cele două meciuri disputate împotriva lor cu 4 puncte, aproape un sfert din zestrea acumulată în 24 de etape.

FCSB a presat încă din start, Florinel Coman executând puternic o lovitură liberă și obligându-l pe Caparco să boxeze de pe linia porții în minutul 7. După numai un minut Man șutează din interiorul careului puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului gazdelor, apoi la o ieșire pe contraatac a roș-albaștrilor Joao Meira îl lovește cu cotul pe Florentin Matei și scapă doar cu cartonaș galben. Gazdele au o primă șansă de a înscrie în minutul 19, Alexe reluând însă mult peste transversală, Ropotan îl încearcă pe Bălgrădean cu un șut fără intensitate zece minute mai târziu, iar în minutul 30 Grădinaru greșește poarta și este aproape de un autogol după un corner, dar Caparco scoate balonul de sub transversală. Repriza se încheie cu un șut din marginea careului al lui Florentin Matei, dar balonul nu prinde cadrul porții.

Intrarea lui Moruțan în locul lui Matei la startul reprizei secunde animă compartimentul ofensiv al oaspeților, Coman lovește transversala în minutul 47, iar nou-intratul este blocat pe șut în careul lui Caparco în minutul 54. Florinel Coman (min. 59) și Planic (min. 65) nu lovesc balonul cum trebuie, apoi în minutul 69 șeptarul FCSB-ului șutează din întoarcere puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Caparco, pentru ca în minutul 75 Junior Morais să centreze prin fața porții fără ca vreun coleg să intervină. Iloki are o ocazie imensă în minutul 80, șutul său din unghi din interiorul careului fiind respins în corner de Bălgrădean, însă FCSB revine și atacă furibund pe minutele de final. Benzar, după o preluare de generic, centrează pentru Man care trimite cu capul sub transversală în minutul 82, dar Caparco scoate în corner, apoi portarul ilfovenilor îl blochează pe același Man în ultimul minut al timpului regulamentar după o pasă lungă a lui Nedelcu.

S-a încheiat Concordia – FCSB 0-0, punct important pentru ilfoveni, care urcă pe locul 13, în timp ce roș-albaștrii fac 45 de puncte și rămân la trei lungimi în urma liderului la egalitate cu CS U Craiova.

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Caparco - Joao Meira, Marc, Cadamuro, A. Radu - Gorobsov, Ropotan - Grădinaru, Bawab (min. 82 Albu), Nivaldo (min. 60 Iloki) - M. Alexe (min. 76 M. Cristescu)

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - Benzar, Planic, Filip, Morais - Pintilii (min. 70 Nedelcu), Fl. Matei (min. 46 Moruţan) - Man, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere (min.