Liga 1: Pandurii urcă pe locul 5Andi Popescu / SportPictures.eu
15 Oct 2016

Liga 1: Pandurii urcă pe locul 5

În tumultul problemelor financiare cu care se confruntă, Pandurii găsește o rază de lumină în victoria obținută pe teren propriu cu FC Botoșani.

Pe terenul de la Turnu Severin, elevii lui Petre Grigoraș s-au impus la limită, dar cele trei puncte au un impact pozitiv asupra tonusului echipei, care obținuse un singur punct în ultimele trei partide. Moldovenii au avut prima ocazie a meciului în minutul 16 la capul lui Matulevicius respins în bară de Lazar, dar deschiderea de scor s-a petrecut în minutul 30 la cealaltă poartă. Antal a știut să pună piciorul pentru a proteja balonul în careul botoșenenilor, iar arbitrul Istvan Kovacs a dictat lovitură de pedeapsă transformată de Herea.

Țucudean irosește imensă în minutul 49, când a șutat peste transversală din 7 metri, însă se revanșează în minutul 57 când a înscris golul de 2-0. O pasă lungă a lui Sânmărtean este preluată neinspirat de Dimitrov, iar vârful gazdelor a speculat imediat situația și l-a executat pe Iliev cu un șut din interiorul careului. Herea putea face 3-0 în minutul 67, dar balonul trimis cu capul a lovit bara, un minut mai târziu Willie îl scoate în evidență pe Lazar tot cu o lovitură de cap, iar trupa lui Leo Grozavu a revenit în joc în minutul 74 cu reușita lui Târnovan.

Golul înscris nu a marcat startul unui reviriment al moldovenilor, astfel încât s-a încheiat Pandurii - FC Botoşani 2-1 (1-0), rezultat ce aduce ambele formații la 19 puncte și le plasează pe locurile 4 și 5, gorjenii având însă un golaveraj inferior.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraş): Lazar - Pleaşcă, Piţian, Vasiljevic, Grecu - Răuţă, Sânmărtean - Antal (min. 66 Munteanu), V. Alexandru (min. 72 Voiculeţ), Herea (min. 89 Bunoza) - Ţucudean

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Dimitrov, Ichim (min. 46 Willie), Plămadă, Popovici - Burcă, Vaşvari - Golofca, Greu (min. 43 Târnovan), Roman (min. 74 Moruţan) - Matulevicius