Liga 1: Oltenii se impun la MediașRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Sep 2019

Liga 1: Oltenii se impun la Mediaș

Universitatea Craiova obține primul succes după venirea la cârma echipei a tehnicianului Victor Pițurcă în deplasarea de la Mediaș cu Gaz Metan.

Oltenii au pornit ”la sfert de cheie” și în secunda 40 au avut o primă mare ocazie de gol, șut Vătăjelu de la limita careului în transversala porții lui Pleșca, apoi tânărul Nițu, venind din ofsaid, a deschis scorul în minutul 6 cu un șut la colțul scurt dintr-o poziție dificilă, din cădere din colțul careului mic. Doar cinci minute mai târziu Mihăilă trimite un șut în cros razant cu bara de la colțul lung încheind o perioadă de dominație categorică a oaspeților. Treptat, medieșenii preiau controlul jocului însă fără a-și crea mari ocazii de gol, abia în minutul 41 Dumitru Cardoso reușind să egaleze la primul șut pe spațiul porții lui Pigliacelli, o execuție de la 16 metri pe jos în dreapta portarului oaspeților. Replica Universității a venit imediat, Vătăjelu trimițând o torpilă de la 25 de metri la vinclul de la colțul lung și a făcut inutilă intervenția lui Pleșca. Era minutul 42 și oltenii au intrat la pauză cu avantaj pe tabelă, 1-2.

Oaspeții au rupt echilibru cu reușita lui Cicâldău din minutul 57, șut puternic de la 18 metri la care Pleșca nu a putut decât să devieze ușor balonul, după care elevii lui Edi Iordănescu au început să preseze. În minutul 66 arbitrul Marcel Bîrsan le-a refuzat gazdelor un penalty clar la o intervenție asupra lui Ely Fernandes, Olaru îl întinde pe Pigliacelli în minutul 76 și îl obligă să devieze în corner balonul șutat de la 16 metri, apoi în minutul 88, la câteva secunde după ce a fost trimis în teren, Neluț Roșu a redus din diferență cu o lovitură de cap din careul mic în urma unei lovituri de colț. Forcing-ul de final al gazdelor nu a mai dat rezultate, astfel încât Universitatea pleacă cu trei puncte mari în lupta pentru locurile de play-off.

Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova 2-3 (1-2)

Au marcat: Cardoso (min. 41), N. Roşu (min. 88)/Niţu (min. 6), Vătăjelu (min. 42), Cicâldău (min. 57)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Romeo, Constantin, Larie, Velisar - Droppa (min. 88 N. Roşu), Fofana (min. 74 Diakota), Chamed (min. 58 Sanoh) - Olaru, Ely, Cardoso

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): Pigliacelli - Martic, Kelic (min. 75 Acka), Bălaşa, Vătăjelu - Ivanov (min. 68 Mateiu), Cosic, Cicâldău, Niţu (min. 44 M. Roman II), Ivan, Mihăilă