Liga 1: Oltenii frânează liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Apr 2017

Liga 1: Oltenii frânează liderul

O greșeală în minutele de prelungiri a decis soarta partidei de la Ovidiu dintre Viitorul și CS U Craiova.

Gică Hagi și Gigi Mulțescu au jucat șah pe gazonul perfect al stadionului, ambele echipe jucând ermetic în defensivă, cu precădere oaspeții olteni. Cu toate acestea, tot ei au semnat prima ocazie a partidei în minutul 3, când în urma unui corner Screciu șutează puțin pe lângă bara de la colțul lung după o respingere cu capul a lui Boli. Gazdele se instalează treptat la cârma jocului și domină teritorial și ca posesie a balonului, dar fără a-și construi ocazii clare de gol. Țucudean este departe de zilele lui bune, Morar și Nedelcu sunt stângaci în ipostază de finalizare și ratează complet șuturile, astfel încât pauza le regăsește la egalitate pe cele două combatante.

Nota jocului nu se schimbă nici în repriza secundă, Craiova dovedind că știe să se și apere, chiar dacă problema lor principală era eficacitatea, juveții având la activ 9 reprize în care nu au înscris din acțiune. Dimitrov era să spulbere acest record nedorit, dar a fost aproape de a-și înscrie în propria poartă în minutul 71 după o preluare cu umărul ce a fost aproape de a-l surprinde pe Calancea, apoi cu zece minute înainte de final Viitorul ratează o ocazie imensă prin Boli, care din colțul careului mic trimite în bară singur cu portarul. Ratarea se răzbună în al doilea minut de prelungiri, când fundașii echipei gazdă sunt surprinși avansați și Mateiu, inspirat, le fură mingea și după un un-doi involuntar cu Markovic rămâne singur cu Rîmniceanu și îl învinge cu un șut simplu.

S-a încheiat Viitorul – CS U Craiova 0-1 (0-0), rezultat ce frânează serios echipa lui Gică Hagi, care etapa viitoare are o deplasare dificilă la Cluj. Oltenii fac 27 de puncte și se află în fața unui meci pe teren propriu cu FCSB, o eventuală victorie putându-i readuce în cărți pentru titlu.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu – Benzar, Ţîru, Boli, Ganea – N. Roşu (min. 69 Chiţu), Nedelcu, Casap – Purece (min. 56 Vînă), Ţucudean (min. 46 Fl. Coman), Morar

CS U Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea – Dimitrov, Kelic, Screciu, Bancu – Zlatinski, Mateiu, Băluţă – Gustavo (min. 46 Jazvic), Fajic (min. 56 Markovic), Măzărache (min. 63 Manea)