Liga 1: Oltenii au uitat să câștigeGheorghe Fluster / SportPictures.eu
26 Ian 2021

Liga 1: Oltenii au uitat să câștige

Universitatea Craiova a obținut a cincea remiză consecutivă și pierde viteză în cursa pentru coroana sezonului regulat, elevii lui Corneliu Papură fiind nevoiți să plece cu un singur punct de pe terenul celor de la FC Voluntari.

Oltenii au controlat marea parte a meciului și au pus presiune încă din start, în minutul 2 Bancu șutând cu efect, cu latul de la 25 de metri puțin peste transversală. Gazdele au deschis scorul la prima lor ocazie, în minutul 10 Ricardinho centrând la prima bară pentru Angelov, care a reluat din voleu și l-a învins pe Pigliacelli, dar oaspeții au echilibrat tabela în minutul 25 dintr-o fază similară cu Nistor pe post de servant și Ivan la finalizare, de această dată golul fiind înscris cu capul. Ofosu trage puțin peste vinclu în minutul 30, două minute mai târziu șutul lui Bancu din careu este deviat peste poartă de un jucător al gazdelor, Bărbuț reia lamentabil din 7-8 metri nejenat de nimeni și trimite pe lângă, iar în minutele de prelungiri, după un corner, Screciu a trimis cu capul exact în brațele lui Lavin.

În partea a doua a jocului Nistor îl întrebuințează pe Lavin în minutul 64 cu un șut din afara careului, de la peste 25 de metri, la care portarul gazdelor a boxat, iar în minutul următor Ofosu șutează la colțul lung din interiorul careului, însă nu prinde cadrul porții. Pe final de meci gazdele puteau să surprindă dezorganizată pe contraatac formația olteană în minutul 84, dar Papp a avut o intervenție decisivă și a blocat șutul lui Ion Gheorghe, iar în minutul 90 a fost rândul lui Borțoneanu să tragă peste poartă dintr-o poziție similară și din assist-ul lui Ion Gheorghe. Universitatea a mai avut o șansă de a înscrie în minutul 89 la un șut blocat al lui Nistor, însă oltenii nu au mai putut străpunge apărarea ilfovenilor și astfel criza lor de formă continuă.

Cu 36 de puncte, ei sunt la patru lungimi în urma CFR-ului, dar și la patru în fața celor de la Sepsi OSK, o echipă constantă.

FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-1 (1-1)

Au marcat: Angelov (min. 10)/A. Ivan (min. 25)

FC Voluntari (antrenor Bogdan Andone): Lavin – Costin, Balaur, Armaş, Briceag (min. Vlad 31) – Ricardinho, Droppa, Tavares – I. Gheorghe, Angelov (min. 71 Borţoneanu), Anderson (min. 46 Lopes, min. 90 Stoica)

Universitatea Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Papp, Bancu – Nistor, Screciu, Cicâldău – Bărbuţ (min. 63 Mamut), Ivan, Ofosu (min. 81 Baiaram)