Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
    Digisport 4
Liga 1: Medieșenii termină play-out-ul pe primul locValentin Macrea / SportPictures.eu
02 Iun 2019

Liga 1: Medieșenii termină play-out-ul pe primul loc

Cortina ediției 2018-2019 a Ligii 1 a căzut în această seară la Mediaș la finalul partidei de play-out dintre Gaz Metan și Concordia Chiajna.

Un meci de vacanță între deja campioana acestei faze și ultima clasată, retrogradată în Liga 2, a început abrupt cu două goluri înscrise de gazde în primele cinci minute. Rondon a făcut dubla cu un prim gol înscris în secunda 43 după un șut respins în față de tânărul portar Mișu și patru minute mai târziu cu o lovitură de cap în urma unui corner. În minutul 29 Caiado este faultat în careul ilfovenilor și insistă să execute penalty-ul acordat, însă Mișu ghicește colțul ales de executant și respinge. Portarul Concordiei nu a mai avut nicio șansă la faza din minutul 36 când Rondon i-a pasat lui Yazalde în careul mic și portughezul a reluat simplu în plasă. Până la pauză Gorobsov profită de marcajul larg al medieșenilor și reduce diferența de pe tabelă cu un șut excelent de la 25 de metri ce a intrat aproape de vnclul din dreapta lui Pleșca.

Repriza secundă a fost marcată de numeroase ocazii la ambele părți, dar fără a se concretiza niciuna pe tabelă, astfel încât s-a încheiat Gaz Metan - Concordia Chiajna 3-1 (3-1).

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Pleaşcă, Diallo, Larie, Romeo - Ivanov, L. Aurelio (min. 74 Ely Fernandez) - Olaru (min. 70 Mailat), Caiado, Rondon (min. 64 Costea) - Yazalde

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Mişu - Bărboianu, Meira, Stănică, Fota - Paliu (min. 84 Obedeanu), Gorobsov, Nivaldo - Grădinaru, Bawab (min. 90 I. Constantin), Ivanovici