Liga 1: Ieșenii merg cu motoarele în plinLiviu Chirică / SportPictures.eu
28 Feb 2015

Liga 1: Ieșenii merg cu motoarele în plin

După cele trei puncte luate în etapa inaugurală a returului pe terenul celor de la Viitorul, CSMS Iași a oferit satisfacția unei victorii și propriilor suporteri. În Copou a venit Gaz Metan Mediaș, o contracandidată la evitarea retrogradării care nu a început promițător returul, remizând pe teren propriu cu FC Botoșani.

După un început mai bun al oaspeților, ieșenii au pus stăpânire pe joc și au asaltat cu centrări careul apărat de Pleșca. În cele din urmă, reduta medieșeană a cedat în minutul 35, când Golubovic a înscris cu capul de la 6 metri, nemarcat, și l-a învins pe goalkeeper-ul oaspeților. Gaz Metan are cea mai mare ocazie în minutul 70 prin Tahar, al cărui șut a fost respins cu o paradă excelentă de Grahovac.

S-a încheiat CSMS Iași – Gaz Metan 1-0 (1-0), rezultat care apropie gazdele la un punct de echipa ardeleană. De remarcat că moldovenii au reușit să adune 6 puncte după două meciuri, în timp ce în tot turul de campionat au adunat 12.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - Voicu, Mihalache, Plămadă, Ţigănaşu - Ciucur (min. 72 Bosoi), Mitic, Enescu, Bole (min. 83 Bădic) - Onduku (min. 89 Markovic), Golubovic

Gaz Metan (antrenor Dănuţ Matei): Pleşca - Creţu (min. 68 Munteanu), Abrudan, Muth, Velasquez - Todea, I. Cristea - Vitinho (min. 53 Bekoe), Tahar, Curtean (min. 79 Figliomeni) - D. Roman