Liga 1: „Groapa” se adâncește. Dinamo, sufocată, fără valoare și fără ideiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Feb 2022

Liga 1: „Groapa” se adâncește. Dinamo, sufocată, fără valoare și fără idei

Coșmarul lui Dinamo continuă cu o nouă înfrângere ce intră în istoria clubului.

Universitatea Craiova le-a administrat 6 goluri „câinilor roșii” în șoseaua Ștefan cel Mare, două dintre acestea, psihologice, fiind imputate portarului Chesneau. În minutul 9 Cîmpanu l-a învins cu un șut din lateralul careului trimis la colțul scurt și goalkeeper-ul gazdelor a avut o reacție întârziată, reușita fiind cea care a modificat pentru prima dată tabela. În startul părții secunde, la mai puțin de 20 de secunde de la reluare, Chesneau a încercat fără succes să-l dribleze pe Markovic în propriul careu și atacantul oaspeților a îndeplinit o simplă formalitate pentru a duce scorul la 0-3. Scorul fusese modificat până la pauză de Andrei Ivan din penalty după faultul lui Ricardo Grigore asupra lui Cîmpanu, diferența de două goluri stabilită în minutul 45 fiind prea modestă în comparație cu situația din teren.

Dinamo nu a contat în ofensivă în prima repriză, iar confuzia din compartimentul defensiv a produs dureri de cap tuturor fanilor săi. Bancu a făcut 0-4 în minutul 57 cu un gol de senzație, voleu din colțul careului de 16 metri după o pasă lobată primită de la Ivan, apoi Dinamo reduce din diferență în minutul 61 după un penalty transformat de Cosmin Matei. Cîmpanu l-a faultat în careu pe Ivanov la un duel pentru balonul respins în urma unui corner, o fază care nu se anunța periculoasă pentru formația oaspete. Gustavo a restabilit diferența de patru goluri în minutul 65 după ce a trecut ca acceleratul pe lângă Baptiste Aloe, francezul aflat la primul joc în Liga 1 fiind eliminat în minutul 69 pentru o intrare rudimentară cu piciorul pe spatele lui Markovic. Scorul final a fost stabilit de tânărul Atanas Trică în minutul 88, nepotul lui Ilie Balaci și băiatul lui Eugen Trică reușind să înscrie la 17 ani primul său gol în tricoul Universității cu o lovitură de cap din fuleu din pasa la prima bară trimisă de Gustavo.

Universitatea Craiova face 39 de puncte, își consolidează locul 5 și se îndepărtează la 4 puncte de echipa de pe locul 7, Rapid, în timp ce Dinamo pare țintuită pe penultimul loc, 15, cu 12 puncte.

Dinamo București - Universitatea Craiova 1-6 (0-2)

Au marcat: C. Matei (min. 61 pen.)/Cîmpanu (min. 9), A. Ivan (min. 45 pen.), Markovic (min. 46), Bancu (min. 57), Gustavo (min. 65), Trică (min. 88)

Dinamo București (antrenor Flavius Stoican): Chesneau – Ehmann, Aloe, Grigore – Buleică, Răuţă, Rodriguez (min. 71 Bani), Radu (min. 46 Pierret) – Ivanov (min. 73 Borcea), Celar (min. 46 Bordușanu), C. Matei (min. 85 Creţu)

Universitatea Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu (min. 65 Vînă) – Cîmpanu (min. 68 Conte), Al. Creţu, Mateiu (min. 78 Călin), Gustavo – Markovic (min. 72 Roguljic), A. Ivan (min. 78 Trică)