Liga 1: FCSB rămâne la două puncte în spatele lideruluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Aug 2017

Liga 1: FCSB rămâne la două puncte în spatele liderului

În zi fastă pentru roș-albaștri, în care s-au oficializat două transferuri necesare pentru trupa roș-albastră – Romario Benzar și Nedelcu – și în care o altă achiziție era prezentă în unsprezecele de start – Golofca, FCSB nu a reușit să ia toate punctele în partida de pe Arena Națională cu CSM Poli Iași.

Surprinzător, ieșenii au deschis scorul în minutul 9 când Platini a profitat de o bâlbă a lui Bălașa, s-a împotmolit în minge la rândul lui la marginea careului gazdelor, dar a reușit să împingă mingea la colțul lung pe lângă Niță. A fost singura ocazie mare a ieșenilor în prima repriză, în rest dominarea roș-albaștrilor a fost cvasi-totală. Golofca și-a făcut simțită prezența cu o centrare pentru Florin Tănase, dar decarul a șutat prea slab și Kelava a reținut. Tot ex-botoșeneanul a stat la originea fazei din minutul 17, combinația jucătorilor de atac ai gazdelor ducând balonul până la Man, însă nici execuția acestuia la colțul scurt nu este mai puternică și portarul croat al Iașiului a prins balonul. Trei minute mai târziu, Kelava este la post în două rânduri la lovitura de cap a lui Bălașa și șutul lui Alibec, ambele pe direcția portarului, apoi Florin Tănase solicită penalty în minutul 36 la pătrunderea printre Balauru și Sin. În dinamica fazei, căderea lui Tănase a părut forțată, însă reluările au arătat că decarul a avut dreptate, chiar dacă arbitrul Iulian Călin a lăsat jocul să continue. Imediat după aceea Golofca se dovedește neispirat și în loc să șuteze din prima, urmărește balonul până ce acesta părăsește terenul, apoi gazdele se precipită în acțiunile de atac susținute până la finalul reprizei.

Moldovenii încep iute partea a doua a meciului și Sin a fost deposedat în ultimul moment în careul lui Niță după un contraatac, apoi Tiago Almeida comite un henț în careu și le oferă elevilor lui Nicolae Dică șansa de a egala. Penalty-ul este transformat de Gnohere cu o execuție riscantă, norocul său fiind că portarul Kelava a ales colțul din stânga sa în timp ce francezul a trimis ușor în dreapta. Aceasta a fost singura decizie neinspirată a croatului, care probabil că a avut un contract secret cu balonul în această seară toate șuturile trimise de roș-albaștri pe spațiul porții fiind pe direcția sa sau respinse cu noroc. Așa a fost la șutul lui Alibec din minutul 75, cel al lui Benzar din minutul 80 sau lovitura de cap a lui Gnohere din minutul 89. La rândul lor, elevii lui Flavius Stoican puteau da lovitura în minutele 78, la reluarea peste transversală a lui Cioinac, sau 86, Sin fiind blocat de Niță la capătul unui contraatac.

S-a încheiat FCSB - CSM Poli Iași 1-1 (0-1), o remiză care nemulțumește ambele tabere, fiecare având argumente să clameze victoria.

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Niţă – Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii (min. 46 Teixeira), Morais – Man, Fl. Tănase (min. 46 Gnohere), Golofca (min. 70 Benzar) – Alibec

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Kelava – Tiago Almeida, Frăsinescu, Cioinac, Sin - Qaka (min. 76 Moisi), Chelaru - P. Mendes, Platini (min. 83 Spătaru), Bădic - A. Cristea (min. 65 Kizito)