Liga 1: Dinamo, matematic în play-outRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Feb 2019

Liga 1: Dinamo, matematic în play-out

Tristețea a cuprins numerosul public venit în arena din Ștefan cel Mare la finalul partidei pe care Dinamo a disputat-o în compania celor de la FC Botoșani. Un nou meci, o nouă finală pentru trupa lui Mircea Rednic, care avea o singură variantă pentru a continua cursa pentru play-off: victoria.

După câteva șarje periculoase ale lui Golofca, Dinamo a balansat cursul jocului și a profitat de o fază fixă pentru a deschide scorul. Un corner bătut de Nistor a fost retrimis la 6 metri pentru Papazoglou, reluarea acestuia cu capul lovind transversala și revenind în teren lângă Montini care a trimis în plasă spre bucuria tribunelor. Era minutul 24 și alb-roșiii erau cu un pas mai aproape de obiectivul zilei, însă bucuria a durat numai patru minute deoarece Golofca, lansat perfect de Fulop pe o contră tăioasă, îl depășește în viteză pe Mustoe și îl execută pe McDermott cu un șut la colțul lung. Karaboue putea duce echipa moldoveană în avantaj în minutul 30, dar șutul său fără intensitate a fost reținut cu ușurință de portarul gazdelor.

Repriza secundă nu aduce clarviziune în jocul elevilor lui Rednic, care se apropie periculos de buturile adverse abia în minutul 73 prin același Montini, dar în această situație nu mai are șansă și trimite pe lângă poartă cu toate că se afla într-o poziție favorabilă. La numai două minute distanță Fabbrini a luat o acțiune pe cont propriu, a șerpuit printre fundașii lui Dinamo și l-a executat pe McDermott cu un șut pe jos. Golul atârnă ca o piatră de moară de picioarele dinamoviștilor, care nu mai leagă prea multe în ofensivă și până la final mai bifează o ocazie din fază fixă: o lovitură liberă executată de Aliji peste transversală în al patrulea minut al prelungirilor.

S-a încheiat Dinamo – FC Botoșani 1-2 (1-1), rezultat ce spulberă firavele speranțe ale alb-roșiilor pentru un loc de play-off și le dă un moral bun moldovenilor pentru același obiectiv.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): McDermott - Aliji, Klimavicius, Grigore, Mustoe - Aït-Atmane (min. 46 N'Diaye), I. Filip (min. 70 Jaadi), Nistor - Zenke, Papazoglou (min. 56 D. Popa), Montini

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Dumitraş (min. 71 Patache), Miron, Burcă, Holzmann - Karaboue, Rodriguez - Golofca (min. 86 E. Papa), Ongenda (min. 19 L. Buş), Fabbrini - Fulop