Liga 1: Cu o mână pe trofeuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Mai 2018

Liga 1: Cu o mână pe trofeu

CFR Cluj a învins Astra la Giurgiu și are acum patru puncte față de FCSB care joacă mâine un meci de totul sau nimic la Craiova.

Elevii lui Dan Petrescu au pus stăpânire pe joc încă din startul partidei și au schimbat tabela în minutul 12 prin Țucudean. O pasă lungă a lui în flancul drept este deviată neinspirat de Radunovic către propria poartă, dar este ajunsă de Hoban, centrarea acestuia din alunecare fiind reluată simplu în plasă de golgheterul CFR-ului. O parte din vină la primirea golului o are și portarul Iliev, care nu a ieșit la timp pentru a primi balonul de la colegul său și nu a putut să-l blocheze pe Hoban, lăsând poarta goală. Gheorghe Mulțescu penalizează gafa lui Radunovic și-l schimbă cu Laurențiu Buș, dar cei care înscriu sunt tot oaspeții prin Omrani cu o reluare din careu în urma unei lovituri de colț. Era minutul 32, iar gazdele au dat prima dată emoții clujenilor în minutul 41 la lovitura de cap a lui Abang, însă Arlauskis a intervenit magistral și a scos de la rădăcina barei. Imediat după pauză Omrani șutează în Iliev, iar pe respingere Țucudean reia în Polczak și golul cu numărul 3 le-a scăpat printre degete clujenilor, apoi ritmul a trenat până la finalul jocului cu oaspeții mulțumiți de rezultat și giurgiuvenii în imposibilitate de a găsi soluții ofensive.

S-a încheiat Astra – CFR Cluj 0-2 (0-2) și elevii lui Dan Petrescu au pus o mână pe trofeul de campioană.

Astra Giurgiu (antrenor Gheorghe Mulțescu): Iliev - Butean, Bejan, Polczak, Erico, Radunovic (min. 20 L. Buş) - Seto (min. 73 Dandea), Mrzljak (min. 52 Balaure) - Matei, Abang, Stan

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Hoban, Bordeianu (min. 61 Djokovic), Culio - Omrani (min. 85 Ioniţă), Ţucudean (min. 81 Costache), Deac

În play-out Concordia și Gaz Metan au remizat fără gol la Chiajna și au complicat și mai tare calculele retrogradării. Bawab a fost protagonistul singurelor faze mai aprinse ale primei reprize cu o scăriță ratată în minutul 7 și o pasă perfectă pentru Bumba în minutul 40. Fiecare echipă a avut ocazii mari pe final de meci, gazdele prin, Marc (min. 88) și Cristescu (min. 90), iar medieșenii prin Olaru (min. 76) și Sîrghi (min. 87). Rezultatul Concordia – Gaz Metan 0-0 îi menține pe ilfoveni deasupra liniei suferinței cu 23 de puncte, iar pe medieșeni pe loc de baraj cu 22 de puncte.