Liga 1: Concordia învinge și este aproape de salvareAndrei Luca / SportPictures.eu
15 Mai 2016

Liga 1: Concordia învinge și este aproape de salvare

Meci spectaculos în Copou între CSMS Iași și Concordia Chiajna, încheiat cu un rezultat ce complică ecuația locului de cupe europene și o simplifică pe cea a retrogradării.

Ieșenii au avut prima ocazie a partidei în minutul 5, Vasile Gheorghe reluând cu capul din 9 metri centrarea de pe partea dreaptă trimisă de Ionuț Voicu, însă balonul a fost trimis direct în brațele lui Bălgrădean. Ilfovenii arată intențiile ofensive în minutul 18 la șutul lui Cristescu de la marginea careului mare, balonul fiind ușor deviat și trecând pe lângă poarta lui Grahovac, dar cei care se apropie mai mult de deschiderea scorului sunt tot ieșenii un minut mai târziu când Andrei Cristea a încercat să-l lobeze fără succes pe Bălgrădean. Până la urmă Concordia a lovit prima, în minutul 33 Tincu găsindu-l perfect în adâncime pe o zonă liberă pe Cristescu, mijlocașul ilfovenilor executându-l din interiorul careului pe Grahovac, ieșit în întâmpinare.

Egalarea a fost semnată de Andrei Cristea în minutul 61, vârful ieșenilor reluând perfect din mijlocul careului o centrare întoarsă, pe jos, a lui Bole, însă bucuria tribunelor nu a durat decât 9 minute. La prima atingere de balon după intrarea în teren, Gabriel Giurgiu îl surprinde pe Grahovac cu un șut la colțul scurt trimis de la marginea careului de 16 metri și îi obligă pe jucătorii gazdelor să reia cursa pentru egalare. Concentrați pe faza de atac, elevii lui Nicolo Napoli ignoră total defensiva și tot un nou intrat în teren, Roșu, dă lovitura de grație în al doilea minut de prelungiri, spre satisfacția celor câțiva suporteri ai echipei ilfovene prezenți în tribune. Relaxați, jucătorii Concordiei îi oferă lui Piccioni șansa de a înscrie, dar nu a mai fost timp de o minune.

S-a încheiat CSMS Iași – Concordia 2-3 (0-1), rezultat ce îi duce pe ilfoveni la 6 puncte de locul de baraj, în timp ce ieșenii așteaptă rezultatul partidei de mâine de la Botoșani pentru a vedea dacă rămân pe primul loc al play-out-ului.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bădic (min. 82 Piccioni) - Bole, Mitic, V. Gheorghe (min. 56 Crețu), Llullaku (min. 73 Viveiros) - Andrei Cristea, Golubovic

Concordia (antrenor Adrian Falub): Bălgrădean - Grădinaru, Tincu, Mamele, Niasse, Feussi - Purece (min. 86 Roșu), Obodo, Cristescu (min. 69 Giurgiu) - Milevski (min. 65 Garcia), Pena