Liga 1: Amintiri din GruiaMircea Rosca / SportPictures.eu
01 Mar 2015

Liga 1: Amintiri din Gruia

”Ce au fost și ce-au ajuns!” este replica celor care au putut vedea partida în care CFR Cluj, până nu demult reprezentantă a României în Liga Campionilor, a suferit în Gruia o înfrângere fără drept de apel în fața Pandurilor din Târgu Jiu.

Gorjenii, cu o linie de mijloc solidă și un atac penetrant, au dat prima lovitură în minutul 2, Mihai Roman fiind prezent la limita careului mic la întâlnirea cu balonul centrat de pe stânga de Momcilovic. Amadio este învins, iar reușita vârfului lor le-a dat oaspeților siguranță în joc. În minutul 24 avantajul Pandurilor se putea majora, însă balonul deviat involuntar de portarul gazdelor ricoșează în bară și este apoi respins de Camora. Scorul devine 2-0 în prelungirile primei reprize, dar autor este Amadio, portarul clujenilor respingând în pământ balonul centrat din corner de oaspeți, acesta ricoșând apoi în plasă.

Pe finalul partidei Eric iese la rampă și în minutul 82 înscrie plasat din marginea careului, apoi îl ajută pe Shalaj să dea lovitura de grație în minutul 85, inventând o pasă magistrală care l-a lăsat pe elvețian singur cu Amadio.

CFR Cluj – Pandurii 0-4 (0-2) este un meci după care o echipă rememorează meciurile importante din Liga Campionilor jucate pe gazonul din Gruia, iar cealaltă își va aminti momentul renașterii unei echipe.

CFR Cluj (antrenor Eugen Trică): Amadio - Lopes, Larie, Ene, Camora (min. 37 Jakolis) - Deac, Muniru, Carp, Chanturia (min. 68 Păun) - Jazvic, Tade

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton (min. 61 Eric), Pintilii, Nistor - Buleică (min. 68 Shalaj), M. Roman (min. 75 Matulevicius), Nicoară