Liga 1: Academica se impune în ”derby de Ilfov”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Sep 2019

Liga 1: Academica se impune în ”derby de Ilfov”

Primul joc al ”derby de Ilfov” s-a jucat la Voluntari și s-a încheiat cu victoria oaspeților de la Academica Clinceni.

Elevii lui Ilie Poenaru au deschis scorul în minutul 33 când brazilianul Deretti, aflat la a doua partidă în tricoul Academicii, a reluat în plasă din mijlocul careului un balon ricoșat dintr-un fundaș al gazdelor. FC Voluntari a avut o mare șansă de a egala în minutul 40 la lovitura de cap trimisă din câțiva metri de Țîră, dar Vâlceanu a avut un reflex de zile mari și și-a menținut echipa în avantaj.

După pauză, oaspeții au un șut pe poartă prin Vojtus, apoi reușesc desprinderea pe tabelă în minutul 50 prin Dobrescu cu o reluare din 7-8 metri în urma unei faze dezvoltate de Deretti și continuată de Vojtus și Robert Ion. Speranțele jucătorilor pregătiți de Cristiano Bergodi renasc în minutul 77, atunci când Țîră a reluat din mijlocul careului din voleu o minge centrată din zona liniei de fund de Ion Gheorghe, însă nu au mai avut forța să creeze ocazii relevante de gol.

Academica pleacă meritat cu toate cele trei puncte și se situează pe locul 12 cu un total de 9 puncte, în timp ce FC Voluntari, cu 5 puncte, rămâne pe ultima poziție a ierarhiei.

FC Voluntari - Academica Clinceni 1-2 (0-1)

Au marcat: Țîră (min. 77)/Deretti (min. 33), Dobrescu (min. 49)

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Rîmniceanu - C. Nica (min. 46 Căpăţână), Balaur, Armaş (min. 84 Achim), Al. Vlad - Laidouni, Gorobsov (min. 65 Benzar), I. Gheorghe - Măţan, Ebralidze, Ţîră

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - Achim, Răuţă, Chatziterzoglou, Dobrescu - Deretti (min. 67 Dumitru), Şut, Cebotaru, Ion (min. 76 Barbu) - Buziuc (min. 84 Pîrvulescu), Vojtus