Juniori
FC Viitorul s-a calificat în turul al doilea al UEFA Youth Leagueacademiahagi.tv
21 Oct 2015

FC Viitorul s-a calificat în turul al doilea al UEFA Youth League

FC Viitorul Constanța s-a calificat, miercuri, în turul al doilea al competiției de fotbal UEFA Youth League, secțiunea rezervată campioanelor naționale de juniori Under-19, după ce a învins formația belarusă FC Minsk cu scorul de 5-1 (0-1), pe Terenul Central din Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, în manșa secundă a primului tur preliminar.

Echipa antrenată de Vasile Mănăilă terminase la egalitate, 2-2, în prima manșă, și a obținut calificarea în faza următoare grație unei reprize secunde de excepție.

FC Viitorul a fost condusă la pauză cu 1-0, gol marcat de Valeri Gromîko (29), dar a punctat de cinci ori în repriza a doua, prin Răzvan Marin (54 - penalty, 86), Robert Grecu (61), Florinel Coman (62, 69), oaspeții terminând meciul cu doi jucători eliminați (Gromîko și Ivanov). Belarușii au avut și o bară, la 0-0, prin Loveț (11).

În turul al doilea, FC Viitorul va da piept cu campioana Cehiei, FK Pribram, care s-a impus cu 2-0 (acasă) și 2-1 (deplasare) în fața echipei Zimbru Chișinău.

Învingătoarea va juca în play-off (pe 9/10 februarie, în manșă unică), acasă, cu o echipă clasată pe locul secund în grupele Youth League, secțiunea Champions League.

sursa: agerpres.ro