Judo
Două medalii la TyumenSportPictures.eu
13 Iul 2014

Două medalii la Tyumen

Sportivele române Andreea Chițu, la categoria 52 kg, și Loredana Ohâi, la categoria 57 kg, au cucerit medaliile de bronz la turneul internațional de judo Grand Slam de la Tyumen (Rusia), notează Agerpres într-un comunicat oficial.

Andreea Chițu le-a învins succesiv până în semifinale pe rusoaica Ilona Buriacenko prin ippon, și pe spanioloaica Laura Gomez prin waza-ari. În penultimul act, Andreea a fost întrecută de japoneza Misato Nakamura, iar în meci pentru medalia de bronz a învins-o pe israelianca Roni Schwartz prin waza-ari. O altă judoka română, Larisa Florian, a ocupat locul 7 la categoria 52 kg.

La 57 kg, Loredana Ohâi a trecut succesiv de Kifayat Gasimova (Azerbaidjan), slovena Vlora Bedeti și de brazilianca Ketleyn Quadros, dar în semifinale a fost stopată de americanca Marti Malloy. În meci pentru medalia de bronz, Loredana s-a impus în fața taiwanezei Lien Chen-Ling.

Corina Căprioriu, care a concurat tot la 57 kg, s-a clasat pe locul VII, după ce în grupă a câștigat la Camila Minakawa (Israel), dar a pierdut apoi la Sabrina Filzmoser (Austria). În recalificări, Corina a fost învinsă de Lien Chen-Ling și s-a clasat pe 7.