Liga 1: Budescu peste totRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Feb 2017

Liga 1: Budescu peste tot

Meci la dispoziția campioanei în această seară la Giurgiu. Astra a primit vizita celor de la ASA Târgu Mureș, echipă aflată într-o situație delicată atât din punct de vedere financiar, cât și sportiv. Cu un lot reînnoit în pauza de iarnă, mureșenii nu au reușit mare lucru în fața omogenei trupe a lui Marius Șumudică. Rămasă fără Alibec, dar cu Budescu în excelentă dispoziție de joc, Astra a făcut diferența printr-un singur gol înscris de Seto în minutul 28 după o pasă inspirată a decarului, jucător care a avut o exprimare în alt registru față de cea din timpul colaborării cu Alibec.

Prezent atât la creație, cât și la finalizare, Budescu a ieșit în evidență încă din primul minut de joc cu un șut din unghi peste transversala porții lui Pap, apoi cu o pasă cu călcâiul pentru Ioniță (min. 36), dar și cu o superbă pasă în adâncime cu exteriorul pentru același Ioniță care îl lasă singur pe acesta cu Pap, portarul mureșenilor remarcându-se cu un reflex salutar.

Lovin îl angajează și el pe Ioniță cu o pasă trimisă din flancul drept la limita careului advers în minutul 52, dar reluarea atacantului nu a prins cadrul porții, apoi Budescu iese din nou la rampă în minutul 66 cu un șut de la 16 metri ce ratează de puțin ținta, cu o pasă superbă pentru Teixeira 10 minute mai târziu și încă una pentru nou-intratul Buș în minutul 79, ambele fără finalitate pe tabelă, însă. Decarul apare din nou la finalizare și semnează ultimele două mari ratări ale Astrei: în minutul 82 reia peste transversală din interiorul careului mic pasa primită de la Stan, apoi în minutul 90 nu are inspirația de a trimite din prima către poarta părăsită de Pap mingea pe care acesta o respinsese la o ieșire în afara careului prost calculată. S-a încheiat Astra – ASA 1-0 (1-0), rezultat ce o aduce pe campioană pe loc de play-off cel puțin până la finalul etapei.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung jr - Stan, Săpunaru, Fabricio, Jr. Morais - Fl. Lovin, Seto - Al. Ioniţă (min. 66 Balaure), Budescu, Teixeira (min. 77 Geraldo) - Niculae (min. 72 Buş)

ASA (antrenor Ilie Stan): Ed. Pap - Velayos, Mureşan, Rougalas, Mendy - Balgiu (min. 75 Schieb), Candrea, Petriş (min. 46 Deaconu), Nicoliţă - Bâtfoi, Ciolacu (min. 63 Rus)