Liga 1: CFR răzbună eliminarea din Cupa LigiiValics Lehel / SportPictures.eu
30 Sep 2016

Liga 1: CFR răzbună eliminarea din Cupa Ligii

La trei săptămâni după eliminarea pe teren propriu din Cupa Ligii Adeplast, CFR Cluj și-a luat revanșa învingând în deplasare pe ASA Târgu Mureș. Meciul a fost la discreția clujenilor, gazdele dând semne de revenire consistentă în ultimele 10 minute ale partidei, dar prea târziu pentru a recupera handicapul de pe tabelă.

Scorul a fost deschis de Nascimento în minutul 16, mijlocașul oaspeților driblând doi adversari în careul lui Mingote și l-a învins pe goalkeeper-ul mureșenilor cu un șut ce l-a surprins pe acesta. Imediat după pauză Andrei Mureșan duce scorul la 2-0 cu o lovitură de cap din 6 metri după un corner executat de pe partea dreaptă de Juan Carlos Ruiz, apoi scorul ia proporții în minutul 83, când Omrani înscrie simplu după ce Nouvier a dejucat ieșirea lui Mingote și l-a găsit pe colegul său cu o pasă simplă în interiorul careului. Gazdele au înscris prin Zicu golul de onoare un minut mai târziu, aflat la capătul unei centrări perfecte a lui Gabi Matei trimisă de pe partea stângă.

Scor final ASA – CFR Cluj 1-3 (0-1), încă o piatră de moară pentru mureșeni, care rămân la cota 0, în timp ce clujenii sunt la numai un punct distanță de locurile de play-off.

ASA Târgu Mureș (antrenor Dan Alexa): Mingote - G. Matei, Dobrosavlevici, Netzer, Mendy (min. 46 Jakobovich) - Mureşan, E. Dică (min. 63 Morar) - Belu, Zicu, C. Rus (min. 46 Kuku) - Surdu

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Mincă - Tiago Lopes, Larie, Horj, Peteleu - L. Rus, Nascimento (min. 46 A. Mureșan) - Sorsa (min. 55 Păun, min. 75 Al. Chiriță), Ruiz, Nouvier - Omrani