Superliga: UTA înscrie în inferioritate și pleacă cu punct de la BotoșaniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
23 Sep 2023

Superliga: UTA înscrie în inferioritate și pleacă cu punct de la Botoșani

FC Botoșani scapă printre degete prima victorie în campionat după ce UTA a egalat pe finalul prelungirilor partidei disputate pe terenul moldovenilor.

Gazdele au început în forță cu o pătrundere impetuoasă a lui Adams Friday (min. 2) încheiată cu o pasă înapoi la limita careului pentru Florescu, dar reluarea acestuia a trecut peste transversală. Arădenii au replicat printr-o reluare cu capul a lui Benga (min. 9) din centrarea lui Fabry, nici în acest caz balonul nefiind trimis pe spațiul porții, apoi moldovenii au un prim șut pe poartă prin Ilicic (min. 11), o execuție din colțul careului mic respinsă cu pieptul în corner de portarul Iacob. Presiunea elevilor lui Dan Alexa crește, în minutul 18 Adams Friday pătrunde din nou și centrează în careul mic, acolo de unde Stolnik a respins până la Pius și apoi tot el blochează reluarea fundașului central al botoșenenilor. Stolnik devine erou negativ pentru oaspeți în minutul 28 când comite henț în propriul careu, iar arbitrul Vlad Baban dictează penalty după ce consultă sistemul VAR. Eduard Florescu transformă în minutul 30 și au intrat la pauză în avantaj, însă oaspeţii au egalat la scurt timp după revenirea de la cabine, în minutul 48, când Carp a reluat din voleu și l-a învins pe Ducan după ce şutul lui Rareş Pop a fost blocat de unul dintre fundașii moldovenilor. Replica gazdelor a venit în minutul 52, Ilicic primind o pasă de la Adams la limita careului, l-a driblat pe Stolnik şi l-a executat pe Iacob cu un șut de la 12 metri. FC Botoşani și-a apărat avantajul pe tabelă și părea că misiunea le va fi și mai ușoară după eliminarea lui Carp cu cartonaș roşu direct în minutul 82 pentru un gest nesportiv făcut asupra lui Zabou. Cu toate acestea, elevii lui Mircea Rednic au obținut egalarea în minutul 90+7 când Cooper a înscris din centrarea trimisă de Stahl de pe partea dreaptă.

După remiza 2-2 FC Botoşani nu se poate extrage de pe ultima poziție a clasamentului, pe care staționează cu 6 puncte, în vreme ce UTA trece pe locul 14 cu 8 puncte.

FC Botoșani - UTA 2-2 (1-0)

Au marcat: Ed. Florescu (min. 30 pen.), Ilicic (min. 52)/Carp (min. 48), Cooper (min. 90+7)

FC Botoșani (antrenor Dan Alexa): Ducan - R. Benzar (min. 56 Ţigănaşu), Junior Pius, Şeroni, R. Creţ (min. 55 G. David) - Adams Friday (min. 86 Cioiu), Ed. Florescu, V. Dican, Pinson (min. 71 Zabou) - N'Goma, Ilicic (min. 71 Mutombo)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob - Diogo Rodrigues (min. 88 Stahl), Stolnik (min. 73 Cooper), Benga, Aly Abeid - Micovschi, Marku (min. 46 Marcelo Freitas), D. Dumitraşcu (min. 46 Carp), P. Mihai (min. 46 R. Pop) - Fabry – Vucenovic