Superliga: UTA câștigă trei puncte mari pe final de meci cu FC HermannstadtCiprian Petcuț / SportPictures.eu
02 Dec 2023

Superliga: UTA câștigă trei puncte mari pe final de meci cu FC Hermannstadt

UTA urcă în continuare în clasament și face 22 de puncte după victoria de la Oradea cu FC Hermannstadt.

Elevii lui Mircea Rednic au dominat jocul, prima mare ocazie de gol fiind bara lui Rareș Pop din minutul 20, tânărul atacant preluând elegant o pasă în cros a lui Conte și cu un șut din voleu din colțul careului mic a lovit stâlpul din dreapta lui Căbuz. Luckassen a rămas singur cu portarul sibienilor în minutul 35, dar execuția sa l-a luat la țintă și scorul pauzei era identic cu cel de la primul fluier al arbitrului Horia Mladinovici, iar în minutul 62 Omondi l-a imitat după o pătrundere personală printre fundașii oaspeți. În minutul 79 Luckassen își ia revanșa pentru ratări și deschide scorul după ce a luat la remorcă un fundaș sibian, a pătruns în careu și l-a învins pe Căbuz cu un șut din cădere, iar trei minute mai târziu Micovschi stabilește scorul final cu un șut la colțul lung din 14 metri.

UTA învinge cu 2-0 și urcă pe locul 9, în timp ce FC Hermannstadt rămâne cu 25 de puncte pe locul 6, la egalitate cu campioana Farul, dar cu golaveraj mai bun.

UTA - FC Hermannstadt 2-0 (0-0)

Au marcat: Luckassen (min. 79), Micovschi (min. 82)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – I. Conte, Benga, A. Abeid – Căpuşă, Carp, C. Mihai (min. 90+3 Iurasciuc), Stahl (min. 46 Micovschi) – R. Pop (min. 80 Rodrigues), Luckassen (min. 87 Stolnik), Fabry (min. 46 Omondi)

FC Hermannstadt (antrenor Marius Măldărășanu): Căbuz – A. Oroian (min. 46 Medina), Bejan, I. Stoica, Butean (min. 65 Antoche) – R. Fonseca (min. 65 Neguţ), S. Mino (min. 82 Biceanu), Murgia – S. Balaure, D. Paraschiv, Jipa (min. 82 Ciubotaru)