Superliga: Spectacol cu gol, autogol, eliminare și bare la AradCiprian Petcut / SportPictures.eu
10 Oct 2022

Superliga: Spectacol cu gol, autogol, eliminare și bare la Arad

UTA smulge un punct campioanei CFR Cluj și îi întrerupe acesteia seria de patru victorii consecutive după un meci spectaculos, care s-a încheiat din păcate cu o accidentare gravă a lui Deac și o eliminare în tabăra gazdelor.

Partida de pe „Francisc Neuman” a început cu o ocazie mare a lui Benga în minutul 2, o reluare cu capul din careul mic în urma unui corner, dar, incomodat de Malele, fundașul gazdelor a trimis pe lângă poartă. CFR are o bară în minutul 14 la șutul cu exteriorul, din săritură, trimis de Birligea în urma căruia balonul a căzut pe transversală, apoi în minutul 17 la cealaltă poartă Otele preia perfect o pasă de 50 de metri a lui Chindriș, dar nu-l poate învinge pe Scuffet, ieșit să-l blocheze. Oaspeții preiau inițiativa și Iacob este pus la treabă de șuturile lui Birligea (min. 23) și Petrila (min. 31), apoi Boateng semnează deschiderea de scor în minutul 32: un corner bătut perfect de Deac la prima bară a fost reluat cu capul de mijlocașul ghanez, nemarcat de adversari. Arădenii forțează egalarea, Otele (min. 35) are un șut slab în urma unui corner, Cascini (min. 39) șutează din afara careului fără a-i pune probleme lui Scuffet, iar Stahl (min. 42) pătrunde și șutează la colțul scurt, dar portarul oaspeților respinge cu piciorul în corner. În același timp CFR a fost aproape de 2-0 la faza din minutul 41 în care Boateng a reluat în stâlpul din stânga lui Iacob la un balon așezat de Malele.

În minutul 50 Boateng are o nouă ocazie de a marca, de această dată șutul său din mijlocul careului trecând mult peste transversală, apoi în minutul 56, pe o acțiune de contraatac, Malele șutează slab și Iacob reține. O nouă lovitură de colț aduce mult dorita egalare, arădenii exultând la lovitura de cap a lui Benga trimisă în plasă tot cu capul de Kolinger în încercarea de a îndepărta pericolul. Era minutul 59 și gazdele au prins și mai mult curaj. Otele a fost aproape de a provoca un nou autogol în minutul 67, dar Camora a respins în corner, iar în minutul 74 Isac îl atacă dur din spate pe Deac și vede cartonaș roșu după intervenția VAR. În superioritate numerică, dar fără Deac, schimbat după accidentarea la gleznă, clujenii mai au o singură ocazie, în minutul 80 când Janga rămâne singur cu Iacob, dar nu-l poate învinge pe portarul gazdelor.

Se încheie 1-1, o remiză ce urcă UTA pe locul 9 cu 16 puncte, în timp ce CFR Cluj face 22 de puncte și pășește pe ultima treaptă a podiumului.

UTA - CFR Cluj 1-1 (0-1)

Au marcat: Kolinger (min. 59 aut.)/Boateng (min. 32)

UTA (antrenor Ilie Poenaru): Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid (min. 90 Dobrescu) - Cascini, Isac, Anton - Stah (min. 75 Jobello), Postolachi (min. 90 Erico), Otele (min. 86 Batha)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Cvek, Boateng (min. 60 Muhar), Deac (min. 76 Roger) - Bîrligea (min. 60 Yeboah), Malele (min. 76 Janga), Petrila