Superliga: Sigurjonsson și Vâlceanu fac cadou victoria lui Dinamo la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Aug 2023

Superliga: Sigurjonsson și Vâlceanu fac cadou victoria lui Dinamo la Voluntari

FC Voluntari trece pe lângă un punct în partida de pe arena „Anghel Iordănescu” cu Dinamo București după ratarea unui penalty în minutul 90+7.

Gazdele au avut un prim șut pe poartă în minutul 18 la lovitura liberă executată de Sigurjonsson, balonul fiind scos de sub transversală de Golubovic. Din cornerul rezultat, executat de Doru Andrei la prima bară și prelungit pe spate de Nemec, Matricardi a apărut perfect la bara a doua și a reluat în plasă pentru deschiderea scorului. Bucuria ilfovenilor a durat doar cinci minute, o combinație între Gregorio Goncalo și ex-ul Cristian Costin a adus egalarea în urma unui șut de la 14 metri și a confirmat pe tabelă superioritatea ofensivă a dinamoviștilor. Elevii lui Ovidiu Burcă simt că pot obține un rezultat pozitiv și continuă să aibă o posesie superioară și să fie echipa mai ofensivă. Ilfovenii au din nou ocazia de a fructifica pe tabelă un corner în minutul 39, dar de această dată Golubovic a fost la post și a respins lovitura de cap trimisă de Armaș.

La mai puțin de un minut de la startul părții secunde Dinamo preia conducerea prin Cristian Costin, fostul jucător al Voluntariului profitând de lentoarea lui Armaș și ieșirea total inoportună din poartă a lui Vâlceanu pentru a-l dribla pe goalkeeper-ul gazdelor și a trimite simplu în plasă. Oaspeții nu iau piciorul de pe pedala de accelerație, continuă să controleze jocul, dar ilfovenii încearcă să dea lovitura pe contraatac. După o acțiune pe flancul stâng, Andrei (min. 58) are un șut parat de Golubovic, apoi Sigurjonsson (min. 62) trimite cu capul puțin peste transversală din mijlocul careului, apoi tot el are un șut blocat de fundașii adverși zece minut mai târziu. Pe fondul posesiei superioare a dinamoviștilor, minutul 80 aduce egalarea nesperată pentru FC Voluntari, Nemec apărând perfect la prima bară pentru a relua în plasă un balon pasat perfect de pe linia de fund de Boboc. Oaspeții răspund imediat, în minutul 87 VAR-ul validând golul marcat de Larrucea, care a împins în plasă un balon lovit cu capul de Patriche în urma unei lovituri libere executate de Ilic, reușita fiind inițial anulată pentru o presupusă poziție de ofsaid a fundașului lui Dinamo. La fel de bine VAR-ul le putea fi fatal dinamoviștilor după ce arbitrul Radu Petrescu a fost nevoit să întoarcă o decizie în minutele de prelungiri. După ce i-a dat cartonaș galben lui Dumiter pentru simulare, centralul a fost chemat să vadă pe monitor faultul evident al lui Homawoo și să acorde penalty pentru gazde. Sigurjonsson execută fără elan, dar trimite puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Golubovic și își privează coechipierii de o remiză.

Dinamo câștigă cu 3-2 și cu 7 puncte urcă pe locul 7, în timp ce FC Voluntari rămâne cu 9 puncte pe locul 4.

FC Voluntari - Dinamo București 2-3 (1-1)

Au marcat: Matricardi (min. 19), Nemec (min. 80)/Gregorio Goncalo (min. 24), Cr. Costin (min. 46), Patriche (min. 87)

FC Voluntari (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Ricardinho (min. 74 Dumiter), Matricardi, Armaş, Aliji - R. Boboc, V. Raţă (min. 65 M. Răduţ), Crepulja, Doru Andrei - Sigurjonsson, Nemec (min. 83 A. Munteanu)

Dinamo București (antrenor Ovidiu Burcă): Golubovic - Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr - Bena – Bani (min. 76 Ilic), Larrucea (min. 90+6 Iglesias), Politic, Cr. Costin (min. 90+6 Borcea) – Gregorio Goncalo (min. 87 Hakim Abdallah)