Superliga: Oțelul ratează în prelungiri victoria la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Ian 2024

Superliga: Oțelul ratează în prelungiri victoria la Voluntari

FC Voluntari a obținut un punct important pe teren propriu în întâlnirea cu Oțelul Galați, formația de la malul Dunării fiind cea responsabilă cu ratările în partida de pe arena „Anghel Iordănescu”.

Elevii lui Dorinel Munteanu au deschis scorul în minutul 11 prin Cisse în urma unui corner executat de Bodișteanu, lovitura sa de cap de la 6 metri plasată la colțul lung după un duel aerian cu Armaș modificând tabela. Faza s-a repetat în minutele 41 și 43 când tot în urma unui cornere executate de Bodișteanu, reluările cu capul ale lui Zivulic au trecut razant peste transversală.

Partea a doua a jocului a început cu un penalty acordat de arbitrul Istvan Kovacs, dar anulat după consultarea sistemului VAR pentru un presupus fault al lui Zivulic asupra lui Robert Popescu. Oțelul a avut un gol anulat în minutul 62 pentru un ofsaid la Maciel, la cealaltă poartă în minutul 70 Nemec șutează slab din întoarcere din centrul careului pe direcția lui Stoian, iar în minutul 80 Boboc aduce egalarea după ce a pus latul la centrarea perfectă a lui Carnat la 6 metri, pe centrul porții. Jesus Fernandez este omul meciului pentru ilfoveni după ce în minutul 90+6 a scos cu un reflex de zile mari șutul lui Lameira și scorul final a fost 1-1.

FC Voluntari face 25 de puncte și ocupă locul 12, în timp ce Oțelul Galați bifează a 12-a remiză în 22 de etape și cu 27 de puncte se poziționează pe locul 10.

FC Voluntari - Oțelul Galați 1-1 (0-1)

Au marcat: Boboc (min. 80)/Cisse (min. 11)

FC Voluntari (antrenor Ilie Poenaru): J. Fernandez - Ricardinho, Matricardi, Armaş – Boboc, Raţă, Crepulja, D. Andrei (min. 46 R. Popescu), Aliji (min. 46 Carnat) – Dumiter (min. 46 A. Ciobanu), Nemec

Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): Stoian – Zhelev, J. Cisse, Ghiocel, Miguel Silva – Cisotti (min. 77 Jardan, min. 90+2 Adăscăliţei), Zivulic, S. Teles (min. 60 Lameira) – Maciel, Al. Pop (min. 60 Rusevic), Bodişteanu (min. 77 R. Tănasă)