Superliga: FCSB leagă trei victorii și urcă pe locul 7Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Oct 2022

Superliga: FCSB leagă trei victorii și urcă pe locul 7

FCSB a revenit pe Arena Națională după trei zile și a învins UTA în campionat, servindu-și o doză de moral pentru campania de revenire în zona locurilor de play-off.

Fotbaliștii roș-albaștri și-au dorit să șteargă impresia lăsată în partida de joi din Conference League și au deschis scorul în minutul 16 după o acțiune de atac purtată în flancul drept de Cordea și continuată cu o pasă în centru pentru Olaru. Mijlocașul a profitat de marcajul prea larg al lui Anton, l-a văzut ieșit la 6 metri pe portarul Iacob și l-a învins cu un șut de la 22 de metri ce a plasat balonul în stânga acestuia. Minutul 22 putea aduce cel de-al doilea gol al gazdelor, pasă dată la prima bară de Edjouma de pe linia de fund a terenului a fost reluată de Compagno în bara din stânga lui Iacob, iar Vukcevic respins în corner. Dacă atacul FCSB este în parametri, defensiva continuă să dea rateuri, așa cum a fost faza din minutul 30 în care Otele îl dezechilibrează într-un duel aerian pe Tamm, iar Stahl șutează cu șpițul din interiorul careului, obligându-l pe Târnovanu să activeze reflexele și să respingă în corner. La cealaltă poartă Cordea scapă singur cu Iacob în minutul 35, dar nu-l poate învinge pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung, iar în minutul 41 același Cordea încearcă un șut din prima de la 16 metri, dar trimite mult peste transversală.

Startul reprizei secunde aduce o fază cursivă a gazdelor în minutul 51 la pătrunderea spre centru din flancul stâng a lui Florinel Coman și un șut la colțul lung din afara careului ce șterge stâlpul din stânga lui Iacob, apoi urmează o perioadă în care arădenii reușesc să urce treptat și să joace mai mult în jumătatea celor de la FCSB. Roș-albaștrii recapătă treptat consistență în ofensivă și Coman ratează o șansă foarte bună în minutul 66 reluând cu latul din centrul careului puțin pe lângă poartă un balon pasat perfect de Crețu, iar două minute mai târziu Oaidă are o reluare cu capul din 6 metri din centrarea lui Olaru, însă balonul este pe direcția lui Iacob și portarul respinge cu reflex de zile mari. Introdus în teren pentru ultimul sfert de oră, Octavian Popescu are în minutul 81 un șut de la limita careului deviat de un fundaș advers, apoi patru minute mai târziu trimite la firul ierbii pe centrul porții, fără emoții pentru Iacob. După alte două minute Pantea obține un penalty, centrarea sa fiind blocată de Vukcevic cu mâna depărtată de corp. Arbitrul Sebastian Colțescu, pe fază, a indicat imediat punctul cu var și Compagno a transformat. 2-0 în minutul 88 și se părea că gazdele vor avea un final de meci liniștit. Fiind vorba de FCSB, evident că lucrurile nu sunt predictibile și o desincronizare în defensivă între Crețu și Tamm îi permite lui Keșeru să reia în plasă un balon trimis în careu de Iacob din propria jumătate de teren. Elevii lui Nicolae Dică se mobilizează, trec pe lângă al treilea gol la contraatacul lui Olaru din minutul 90+4 și termină învingători.

Cu cele trei puncte obținute, FCSB are o zestre de 17 și cu un golaveraj mai bun decât alte patru formații – FC Voluntari, Petrolul, FC Argeș și FC Botoșani – urcă pe locul 7, în timp ce UTA rămâne cu 16 puncte și coboară pe locul 12.

FCSB - UTA 2-1 (1-0)

Au marcat: Olaru (min. 16), Compagno (min. 88 pen.)/Keșeru (min. 90+1)

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Tamm, Pantea – Cordea, Edjouma (min. 78 Nikolov), Olaru – Omrani (min. 55 Oaidă), Compagno (min. 90 Miculescu), Fl. Coman (min. 78 Oct. Popescu)

UTA (antrenor Ilie Poenaru): Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriș, Abeid (min. 70 Dobrescu) – Anton, Cascini (min. 78 Keșeru) – Stahl (min. 46 Joebello), R. Pop (min. 70 Negoescu), Otele (min. 70 Ubbink) – Postolachi