Superliga: FC Botoșani sparge gheața după 21 de etapeSportPictures.eu
22 Dec 2023

Superliga: FC Botoșani sparge gheața după 21 de etape

FC Botoșani pune capăt seriei de rezultate fără victorie cu un succes în deplasarea de la Galați cu Oțelul. Primul succes al moldovenilor a venit abia în partea a doua a jocului, după ce au obținut superioritatea numerică în urma eliminării lui Rus în minutul 64 ca urmare a unui fault din poziție de ultim apărător făcut asupra lui Adams.

Gazdele au dominat prima repriză, însă mai mult teritorial, problemele de la finalizare ieșind din nou în evidență. Cel mai periculos moment la poarta lui Ducan a fost în minutul 11 la șutul de la mare distanță al lui Teles respins în lateral de la rădăcina barei de portarul oaspeților. FC Botoșani a trimis primul șut pe poartă în minutul 38 când Adams a trimis din afara careului mai mult o pasă la portar, însă cinci minute mai târziu Dican prinde un șut sănătos de la 25 de metri și îl obligă pe Dur-Bozoancă să scoată de sub transversală în corner.

Oțelul reușește să înscrie în minutul 50 prin Maciel, dar golul nu este validat de arbitrul Bogdan Dumitrache pe motiv de ofsaid la Pop, cel care a șutat la poartă în primă fază. Eliminarea lui Rus din minutul 64 a fost urmată de o lovitură liberă de la limita careului, iar Eduard Florescu a executat-o perfect, catapultând balonul lângă stâlpul din dreapta lui Dur-Bozoancă. Deschiderea de scor i-a afectat pe jucătorii gazdă, care au scăpat cu fața curată la ratarea imensă a lui Drole din minutul 85, șut în Dur-Bozoancă din 7 metri, și au mai cedat o dată în minutul 90+1 când Florescu a făcut dubla cu un șut pe jos trimis la colțul lung din interiorul careului.

FC Botoșani se impune cu 2-0 și face 12 puncte, dar nu părăsește ultima poziție, în timp ce Oțelul Galați încheie anul pe locul 11 cu 26 de puncte.

Oțelul Galați - FC Botoșani 0-2 (0-0)

A marcat: Ed. Florescu (min. 67 și 90+1)

Oțelul Galați (antrenor Dorinel Munteanu): Dur-Bozoancă – Adăscăliţei (min. 46 Latouchent), Yabre, J. Cisse, Zhelev – Samuel Teles (min. 71 I. Neagu), Zivulic, Jardan (min. 71 Fatai) – Maciel, Al. Pop (min. 63 G. Cârjan), R. Tănasă (min. 46 A. Rus)

FC Botoșani (antrenor Andrei Patache): Ducan – Charles Petro, Sadiku, Şeroni, Ţigănaşu – G. David (min. 67 G. Dragomir), Dican, Ed. Florescu – Dragu (min. 67 Cioiu), Ilicic (min. 90 L. Fulop), Adams Friday (min. 81 Drole)