Superliga: Elevii lui Dică reiau seria rezultatelor pozitiveGheorghe Fluster / SportPictures.eu
05 Mar 2023

Superliga: Elevii lui Dică reiau seria rezultatelor pozitive

CS Mioveni obține o victorie de moral în fața celor de la Chindia Târgoviște și abordează cu încredere partida din ultima etapă de la Botoșani.

Două înfrângeri consecutive au însemnat un recul pentru trupa lui Nicolae Dică, însă astăzi a demonstrat determinare și a diminuat la 5 puncte distanța ce o separă de FC Argeș, echipa de pe locul 15.

Bogdan Rusu a deblocat tabela în minutul 34 cu un șut din prima după ce a primit un balon în adâncime în centrul careului, lateral stânga, execuția la colțul scurt lăsându-l fără replică pe portarul Căbuz. Reușita gazdelor a venit după o ratare a lui Neguț (min. 24) în urma unei incursiuni personale în flancul stâng și un șut ce a trecut puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung al porții lui Greab și o foarfecă frumoasă a lui Corinus (min. 31) de la 15 metri la care portarul gazdelor a avut o intervenție salutară din plonjon.

Jocul nu a mai adus în atenție faze clare de gol până pe finalul său, Lixandru stabilind scorul final în primul minut de prelungiri ale partidei cu o reluare din centrul careului a unui balon respins de Moldovan, înlocuitorul lui Căbuz, în urma șutului lui Rădescu.

Succesul cu 2-0 nu extrage CS Mioveni de pe ultima poziție, dar acum argeșenii au 21 de puncte, în timp ce Chindia rămâne cu un total de 31 pe locul 11.

CS Mioveni - Chindia Târgoviște 2-0 (1-0)

Au marcat: Rusu (min. 34), Lixandru (min. 90+1)

CS Mioveni (antrenor Nicolae Dică): Greab - Sno, Balaur, Garutti, Burnea - M. Panait, V. Pop (min. 88 Mboumbouni) - Diallo (min. 78 Rădescu), Benchaib (min. 46 Carnat), Antal (min. 46 Lixandru), B. Rusu (min. 84 Krasniqi)

Chindia Târgoviște (antrenor Anton Petrea): Căbuz (min. 76 D. Moldovan) - Căpușă, Boldor, Corinus, C. Dinu (min. 63 S. Buș) - Neguț, Dulca, Perianu (min. 46 A. Șerban), Chamed (min. 13 Dumitrașcu) - D. Popa, Cooper