Meciuri amicale: Trei din trei pentru CFRMircea Rosca / SportPictures.eu
23 Ian 2017

Meciuri amicale: Trei din trei pentru CFR

În cantonamentul din Cipru CFR Cluj a câştigat cu 2-1 (1-1) partida disputată cu Apollon Limassol, locul 4 în prima ligă cipriotă. Elevii lui Vasile Miriuță au deschis scorul rapid, în chiar primul minut de joc prin Cristian Bud, apoi echipa din Insula Afroditei a egalat înainte de pauză. Golul care a închis tabela a fost înscris de Dan Roman în minutul 63, care prin reușita sa a adus cea de-a treia victorie din tot atâtea partide disputate de formația din Gruia. Mâine, 24 ianuarie, CFR Cluj va juca penultima partidă din acest cantonament contra Arka Gdynia, echipă clasată pe locul 8 în Ekstraklasa, prima ligă poloneză.

În Antalya, CSM Politehnica Iaşi a remizat 3-3 (1-2) în partida disputată astăzi cu FC Tosno, formație ce ocupă locul secund în liga a doua din Rusia. Reușitele moldovenilor au fost semnate de Ciucă în minutul 25, Panţîru în minutul 49 și Bădic în minutul 76. Miercuri elevii lui Eugen Neagoe joacă ultimul meci de pregătire al stagiului, contra bulgarilor de la Dunav Ruse, locul 6 în Pârva Liga.

Site-ul oficial al clubului Pandurii Târgu Jiu anunță că formația pregătită de Flavius Stoican a pierdut cel de-al patrulea meci amical disputat în stagiul de pregătire din Antalya în compania ocupantei locului 2 din Liga I din Polonia. Lechia Gdansk s-a impus la limită, scor 1-0 printr-un gol marcat spre finalul partidei, în minutul 81, după o greşeală în apărare. Acesta este primul eşec din partidele amicale al pandurilor după ce în primele trei meciuri amicale programate în decurs de cinci zile, Pandurii a înregistrat trei rezultate de egalitate. Mâine Pandurii Târgu Jiu va disputa un alt meci amical în compania ocupantei locului I din prima ligă a Poloniei, Jagiellonia Białystok.

După două egaluri în cantonamentul din Antalya, Concordia Chiajna spart gheața și a obținut prima victorie a acestui an astăzi, cu scorul de 1-0 (0-0), în fața echipei FK Kyran Shymkent din Kazahstan. Trupa pregătită de Dan Alexa s-a impus grație reușitei din minutul 78 a lui Marian Cristescu după o fază creată de Herea. Acesta din urmă a ratat și al doilea penalty în Antalya după cel din partida de ieri cu Kuban Krasnodar. Deși initial a înscris, arbitrul a cerut repetarea loviturii de la 11, iar Herea a trimis puțin pe lângă poartă. Faza s-a petrecut în minutul 85, după lovitura de pedeapsă scoasă de Bărboianu. Miercuri, 25 ianuarie, ilfovenii vor susține ultimul test din cadrul cantonamentului în compania bulgarilor de la Beroe Stara Zagora, echipă clasată pe locul 8 în Pârva Liga.