Liga 1: Viitorul bifează prima victorieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Aug 2018

Liga 1: Viitorul bifează prima victorie

Trupa lui Gică Hagi a repurtat primul succes în această ediție de campionat, meciul de la Ovidiu din compania ilfovenilor de la FC Voluntari fiind tranșat cu două goluri înscrise în partea a doua a partidei.

Deciși să nu facă concesii jucătorii Viitorului au atacat poarta lui Drăghia încă din startul meciului, Mățan punându-l la muncă pe goalkeeper-ul oaspeților în minutul 11 cu un șut din marginea careului. Trei minute mai târziu a venit și replica elevilor lui Daniel Oprița, Bucurică șutând din unghi, iar balonul a lovit bara de la colțul lung. Mai incisivi pe final de repriză, constănțenii au bifat alte două mari ocazii la șutul lui De Nooijer din minutul 34 și execuția lui Mățan din minutul 37 după o acțiune individuală.

La poarta cealaltă Laidouni are o execuție surprinzătoare în minutul 52, dar șutul său nu a reușit să-l învingă pe Buzbuchi, iar atenția se mută rapid la poarta oaspeților odată cu reluarea cu capul a lui Țîru din minutul 58 în urma căreia balonul s-a scurs pe lângă bara de la colțul lung. Zece minute mai târziu Zgrablic comite henț în propriul careu la un șut al lui Ianis Hagi și arbitrul Marcel Bîrsan a indicat fără preget punctul cu var. Vînă transformă nu fără oarece emoții și tabela indica 1-0 pentru gazde, un avantaj ce putea fi fragil. Denis Drăguș a spulberat emoțiile în minutul 79 când a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat ”pe întors” de la marginea careului învingându-l pe Drăghia.

S-a încheiat FC Viitorul – FC Voluntari 2-0 (0-0), succes ce ridică moralul fostei campioane înainte de meciul din deplasare din etapa viitoare de pe terenul celor de la Dinamo.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer - Vână, Artean (min. 89 Hodorogea), Achim - I.Hagi, Voduţ (min. 56 Ciobanu), Măţan (min. 56 Drăguş)

FC Voluntari (antrenor Daniel Oprița): Drăghia - Leasă, Zgrablic, Walace (min. 61 Malfleury), Bucurică - Răuţă, Artabe (min. 71 Belahmeur) - Veiga Varzim, Laidouni, Căpăţână - Bălan (min. 83 Tudorie)