Liga 1: Victorie cu largul concurs al oaspețilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Apr 2017

Liga 1: Victorie cu largul concurs al oaspeților

Debut ratat pentru Claudiu Niculescu la cârma celor de la FC Voluntari. Evoluând în deplasare la Botoșani, trupa ilfoveană revine în propriul fief cu trei goluri primite și un tehnician cu și mai multe semne de întrebare decât atunci când a preluat echipa. De partea cealaltă, gazdele de la FC Botoșani au bifat o victorie facilă la care au contribuit din plin jucătorii echipei adverse.

Astfel, în minutul 25 un aut din propria jumătate de teren a gazdelor executat de Ungurușan a scos din joc doi ilfoveni (Novac și Spahija), preluarea lui Mihai Roman alți doi (Acsinte și Balaur), pasa acestuia pentru Golofca l-a făcut inutil pe Filipov, iar execuția golgheterului moldovenilor l-a depășit pe Gavrilaș pentru deschiderea scorului. Lejeritatea în tratarea fazelor și lipsa de comunicare s-a văzut în minutul 71, când Mihai Roman a pătruns în careul oaspeților pe un spațiu liber imens între Balaur și Filipov, ultimul dintre ei având o intervenție întârziată și faultându-l pe mijlocașul gazdelor. Vașvari a transformat penalty-ul acordat fără niciun fel de dubii de arbitrul Marius Avram, iar scorul final al partidei a fost stabilit de Lorand Fulop cu un lob de efect peste Gavrilaș. Era minutul 81 și se scursese aproape un sfert de oră de la eliminarea directă a lui Gabriel Deac pentru un atac deasupra gleznei la Bordeianu ce putea avea urmări grave.

Scorul final FC Botoșani – FC Voluntari 3-0 (1-0) este pe deplin meritat pentru gazde, care urcă pe locul 2 cu 23 de puncte. Ilfovenii staționează pe locul 4 cu 17 puncte, la 3 distanță de locul de baraj, dar cu numai 2 puncte obținute în play-out sunt echipa cu cea mai slabă performanță după Concordia.

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea - Unguruşan, Cucu, Burcă, Muşat - Vaşvari, Bordeianu – M. Roman, Moruţan (min. 55 L. Fulop), Golofca (min. 88 L. Buş) - Kuku (min. 78 Elek)

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Gavrilaş - Filipov, Balaur, Spahija, Acsinte - Marinescu (min. 78 Tăbăcariu), Novac, Căpăţână - Popadiuc, Voduţ (min. 78 A. Bălan), Ivanovici (min. 58 G. Deac)