Liga 1: Tristețe pe BegaSebastian Tataru / SportPictures.eu
04 Apr 2017

Liga 1: Tristețe pe Bega

Bănățenii nu reușesc să își revină după efortul depus în partida de Cupa României de săptămâna trecută și pierd puncte prețioase în campionat pe teren propriu contra celor de la Concordia Chiajna. Partida din această seară a arătat o echipă a Timișoarei fără clarviziune și incapabilă să dezvolte acțiuni ofensive care să pună în pericol poarta ilfovenilor.

Ocaziile primei reprize au aparținut oaspeților, prima ivindu-se în minutul 8 la șutul ratat al lui Cristescu, nemarcat în centrul careului bănațenilor. Tot el se apropie de gol zece minute mai târziu, când a reluat în bara din dreapta lui Straton centrarea cu efect a ”ex-ului” Dan Popescu. Șutul lui Ciobanu la colțul scurt este blocat în minutul 27 de portarul gazdelor, apoi Raul Costin și Grădinaru se apropie și ei de gol în minutele 38 și respectiv 39.

Ciobanu prinde cadrul porții cu un șut în minutul 47, dar balonul este trimis pe direcția lui Straton, care a boxat și a îndepărtat pericolul, iar aceasta a fost singura ocazie notabilă a reprizei secunde, una în care ambele echipe au rămas datoare în privința spectacolului.

S-a încheiat ACS Poli Timișoara – Concordia 0-0, rezultat ce le urcă pe ambele combatante la cota 14, însă nu le scoate din zona retrogradării. Misiunea elevilor lui Ionuț Popa este una dificilă în continuare, deoarece după două zile de odihnă vineri vor fi nevoiți să joace în deplasare cu Pandurii Târgu Jiu.

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Straton - Scutaru, Bocşan (min. 54 Străuţ), Cînu, Novac - Artean, Croitoru, Poparadu (min. 62 Neagu) - Mailat, Drăghici (min. 75 Pedro Henrique), Popovici

Concordia Chiajna (antrenor Dan Alexa): Bălgrădean - Koenders, Melinte, Dobrosavlevici, D. Popescu - Albu (min. 74 Herea), Costin - Grădinaru (min. 55 Serediuc), Cristescu, Ciobanu - Pena