Liga 1: Trei minute decisive pentru trei puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Oct 2020

Liga 1: Trei minute decisive pentru trei puncte

Stadionul ”Ion Comșa” din Călărași a fost gazda partidei dintre Academica Clinceni și FCSB, una care părea că se îndreaptă către un 0-0 sec, specialitatea casei pentru formația ilfoveană.

Roș-albaștrii au fost mai prezenți în atac decât formația considerată gazdă, Florin Tănase semnând prima mare ocazie în minutul 19 trimițând în transversală din mijlocul careului la capătul unei faze în care balonul a venit din flancul stâng de la Panțîru și a fost pasată de Man și Buș. Tânărul Octavian Popescu a încercat un șut cu efect la colțul lung în minutul 56, însă nu a prins cadrul porții lui Vâlceanu, după care Moruțan a ratat o ocazie imensă în minutul 70 reluând cu latul din 8 metri pe lângă poartă centrarea perfectă a lui Man. Academica nu a avut consistență în atac și doar în minutul 75 a ieșit pe o contră mai periculoasă, Rusescu fiind faultat de Iulian Cristea din postură de ultim apărător, dar arbitrul Adrian Cojocaru nu i-a acordat decât cartonașul galben fundașului oaspeților. Finalul de meci a înclinat balanța în favoarea celor de la FCSB, Man reușind deschiderea scorului în minutul 86 după ce a fost angajat în careu de Tănase cu o pasă inteligentă, apoi după un dribling ce l-a dezechilibrat pe Patriche l-a executat pe Vâlceanu cu un șut din colțul careului mic trimis sub transversală. Scorul final a fost stabilit de Moruțan în minutul 89 cu un șut din interiorul careului în urma unui assist al tânărului Octavian Popescu și FCSB leagă din nou două victorii consecutive în campionat.

Cu 15 puncte și +8 la golaveraj, roș-albaștrii revin pe locul secund și vor juca pe teren propriu cu FC Hermannstadt lunea viitoare, iar Academica rămâne cu 7 puncte pe locul 13 și se deplasează vineri pe terenul liderului Universitatea Craiova.

Academica Clinceni - FCSB 0-2 (0-0)

Au marcat: Man (min. 86), Moruțan (min. 89)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu - Cebotaru, Cascini - A. Cordea, Chunchucov (min. 72 Boiciuc), P. Petrescu (min. 46 Achim) - R. Andronic (min. 46 Rusescu)

FCSB (antrenor Anton Petrea): Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - Ov.Popescu (min. 46 Perianu), Moruţan, Tănase, Man, Buziuc (min. 46 Oct. Popescu) - Buş (min. 65 Vînă)