Liga 1: Sibienii înving la Cluj în manșa tur a barajuluiSportPictures.eu
09 Iun 2019

Liga 1: Sibienii înving la Cluj în manșa tur a barajului

Peste 25.000 de spectatori au populat tribunele Cluj Arena la meciul pe care Universitatea Cluj l-a disputat contra celor de la FC Hermannstadt, un prim duel în barajul de promovare în Liga 1 pe care suporterii ”șepcilor roșii” îl așteptau cu sufletul la gură în speranța de a-și revedea favoriții pe prima scenă.

Împinși de la spate de atmosfera din tribune, elevii lui Bogdan Lobonț s-au aruncat în atac, însă sibienii au venit pregătiți pentru un asemenea scenariu și s-au așezat bine în teren pentru a absorbi presiunea gazdelor. Mai mult decât atât, Vasile Miriuță și-a pus în gardă jucătorii că formația clujeană le poate oferi oportunități de a înscrie pe contraatac și prima șansă s-a ivit în minutul 10 după o gafă a lui Alexandru Coman în urma căreia Popovici a centrat în careul mic pentru Tsoumou, dar atacantul sibienilor s-a încurcat în minge. Gazdele s-au bazat pe Goga în prima parte a meciului, dar șuturile sale din minutele 14 și 26 nu au putut să-l învingă pe Căbuz, apoi mingea trimisă din lovitură liberă de Tătar a mângâiat transversala porții lui Dur-Bozoancă și a ieșit în aut de poartă în murmurul tribunei clujene. Portarul gazdelor putea fi sancționat cu penalty la faza din minutul 36 când a ieșit să boxeze, dar nu a lovit mingea și a lovit unul dintre sibienii aflați în urmărirea balonului. O altă ezitare a arbitrului Andrei Chivulete s-a petrecut în minutul 39, atunci când l-a iertat pe Dâlbea de un al doilea cartonaș galben în urma unui fault asupra lui Goga.

Clujenii încep mai bine repriza secundă cu un șut peste transversală trimis din interiorul careului de Pîrvulescu, apoi Goga ratează de puțin spațiul porții la un șut din 15 metri și dă iluzia golului spectatorilor de la tribuna a II-a, apoi sibienii dau semne în ofensivă la dubla ocazie din minutul 63 la care Dur-Bozoancă a respins în primă fază șutul din lovitură liberă a lui Mățel, apoi a scos de pe capul lui Tsoumou mingea centrată de Dumitriu. Iminența golului a fost prevestită de faza din minutul 66 când Tsoumou a lobat portarul, dar mingea a trecut peste transversală, apoi în minutul 79 Petrescu a deschis scorul. Mijlocașul sibienilor a ales să trimită un șut în cros de la 20 de metri ce a lovit plasa laterală din dreapta lui Dur-Bozoancă dând semnalul unui final de meci incendiar. Tensiunea a crescut după golul de 2-0 înscris de Tsoumou după doar un minut la o fază în care Ursu a trimis slab cu capul spre propriul portar, iar atacantul de origine congoleză a profitat și a înscris după ce l-a driblat pe Dur-Bozoancă. Tensiunea a răbufnit în tribune, unde un suporter al gazdelor a intrat în teren în minutele de prelungiri și a declanșat o serie de incidente încheiate cu o victimă în rândul oamenilor de ordine, victimă ce a fost transportată de urgență la spital.

Scor final Universitatea Cluj - FC Hermannstadt 0-2 (0-0), verdictul final urmând să se dea la finalul meciului de miercuri de la Sibiu.

Universitatea Cluj (antrenor Bogdan Lobonţ): Dur-Bozoancă - Al. Coman, I. Ursu (min. 83 M. Coman), Cordoş, Berci (min. 72 Taub) - G. Florescu, G. Giurgiu - Greu (min. 77 Axente), Goga, N. Pîrvulescu - Gavra

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuţă): Căbuz - Al. Măţel, Dandea, I. Stoica, D. Tătar - Dâlbea, Dumitriu - P. Petrescu (min. 84 Pedro Moreira), Lendric (min. 65 Antonov), Sg. Popovici (min. 75 Fl. Axinte) - Tsoumou