Liga 1: Schimbarea la fațăEmil Vasilescu / SportPictures.eu
04 Aug 2018

Liga 1: Schimbarea la față

Cu o formulă de echipă remaniată masiv față de meciul retur cu Malmo din preliminariile Ligii Campionilor, CFR Cluj a bifat în această seară prima victorie în campionat pe teren propriu în compania Concordiei Chiajna.

Prima ocazie a partidei a apărut destul de târziu, în minutul 30 Peteleu reluând slab din prima din interiorul careului pe direcția lui Caparco centrarea pe jos a lui Țucudean. Zece minute mai târziu Peteleu trece pe post de servant și îl găsește pe Mailat la colțul careului mic, dar șutul fostului jucător timișorean a fost blocat de un fundaș advers. Mailat este protagonistul fazelor din minutele 42 și 45, la prima dintre ele șutul său este respins în corner de Caparco, iar la cea de-a doua portarul ilfovenilor a intuit scărița și a păstrat tabela neschimbată până la pauză.

După o nouă ratare a lui în minutul 49, Mailat se hotărăște să lase un coleg să finalizeze și bine face, în minutul 54 pasând decisiv în centrul careului pentru Țucudean, golgheterul finalizând fără probleme. Ioniță iese la rampă trei minute mai târziu și cu un șut din colțul careului mare îl întinde pe Caparco, portarul ilfovenilor reușind să respingă în corner de sub transversală. Tot Ioniță este faultat în careu de Gabi Matei în minutul 72 și arbitrul Sorin Antonie a indicat punctul cu var, penalty-ul fiind transformat cu siguranță de Culio, apoi cu șase minute înainte de final Batin a înscris golul ce a redus din diferență.

S-a încheiat CFR Cluj – Concordia 2-1 (0-0), campioana urcând pe locul 2 la egalitate de puncte, 5, cu FC Botoșani, în timp ce ilfovenii rămân pe ultimul loc cu un singur punct după trei etape.

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Lang, Camora – Ioniţă (min. 85 Costache), Bordeianu (min. 81 Djokovic), Culio – Mailat, Ţucudean (min. 78 Tambe), Omrani

Concordia Chiajna (antrenor Ionuț Badea): Caparco - G. Matei, Leca, Marc, Ivanovici (min. 79 Măzărache) - Prepeliţă (min. 75 Cristescu) - Nivaldo, Gorobsov, R. Deaconu, R. Grădinaru - Guessan (min. 65 Batin)