Liga 1: Recital de bare în repriza secundăCătălin Ciupureanu / SportPictures.eu
20 Dec 2021

Liga 1: Recital de bare în repriza secundă

FC U Craiova nu a putut trece de CS Mioveni pe „Ion Oblemenco” la capătul unei partide în care ocaziile nu au lipsit, ci doar realizările pe tabelă.

După un început timit de ambele părți, prima ocazie a venit în minutul 33 în contul oaspeților la lovitura de cap a lui Coșereanu ce a trecut puțin peste transversală, centrarea aparținându-i lui Dumitriu. Gazdele au un gol anulat în minutul 39 ca urmare a poziției de ofsaid a lui Sidibe, apoi în primul minut de prelungiri Iacob a fost din nou aproape de a înscrie în poarta oltenilor, dar șutul său de la 22 de metri a fost deviat de un fundaș în corner.

În partea a doua a jocului ambele formații s-au apropiat mai mult de țintă, însă fără succes. Imediat după pauză Coșereanu șutează din unghi, din interiorul careului, în bara din stânga lui Popa, după care în minutul 67 Kovacic îi dă emoții lui Ducan, lovitura sa de cap din centrarea lui Sidibe din corner lovind transversala. Cinci minute mai târziu același Sidibe încearcă finalizarea cu un șut de la 22 de metri și balonul șterge bara din stânga portarului oaspeților, pentru ca în minutul 88 Compagno să trimită cu capul din plonjon în bara din dreapta lui Ducan.

S-a încheiat 0-0, un rezultat care nemulțumește gazdele, echipa care a avut cele mai mari șanse de a înscrie. Cu 19 puncte, FC U Craiova nu se poate desprinde de pe locul 14, în timp ce CS Mioveni face 21 de puncte și urcă pe 12.

FC U Craiova - CS Mioveni 0-0 (0-0)

FC U Craiova (antrenor Dan Vasilică): Popa – Buşu, Diallo, Kovacici, Negru – Achim, Asamoah – Huyghebaert (min. 77 Bauza), Sidibe, Pop (min. 89 Raicea) – Bălan (min. 77 Compagno)

CS Mioveni (antrenor Alexandru Pelici): Ducan – Garutti, Scarlatache, Iacob (min. 75 Panait) – Şerbănică (min. 69 Burnea), Dumitriu (min. 76 Balaur), Toma, Oancea – Sanoh (min. 64 Buziuc), Rusu, Coşereanu (min. 64 Rădescu)