Liga 1: Oltenii fac spectacol pe noul gazon din BănieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Oct 2021

Liga 1: Oltenii fac spectacol pe noul gazon din Bănie

Universitatea Craiova a spulberat Academica Clinceni pe „Ion Oblemenco”, arena pregătită cu un nou gazon în scurta pauză generată de meciurile echipei naționale.

După două ocazii ratate de Ivan (min. 1) și Gustavo (min. 3), ambele în situații de unu la unu cu portarul Dobre, a venit o replică a ilfovenilor prin șuturile din afara careului trimise de Chandarov (min. 7) și Pîrvulescu (min. 8), Pigliacelli fiind la post de fiecare dată. Startul de meci părea echilibrat, însă în numai 12 minute balanța s-a înclinat decisiv în favoarea elevilor lui Laurențiu Reghecampf. În minutul 11 Nistor a deschis scorul cu un țut plasat perfect de la 16 metri în dreapta lui Dobre, apoi după trei minute Markovic este pe fază și reia în plasă din interiorul careului o minge respinsă de portarul oaspeților la pătrunderea lui Gustavo, iar în minutul 23 Ivan îi pasează lui Bancu în careu și fundașul stânga, venit lansat, l-a executat pentru a treia oară pe Dobre. Trei goluri ca trei directe în figură i-au făcut knok-down pe ilfoveni, care mai puteau primi de două ori până la pauză la șutul lui Nistor (min. 38) sau la reluarea lui Bancu (min. 42) la un balon respins în față de Dobre în urma unei lovituri libere executate de Ivan.

În minutul 53 Houri irosește un penalty cu un șut în transversală, lovitura de pedeapsă fiind acordată de arbitrul Sorin Costreie în urma unui henț al lui Achim. De Amorim, cel mai incisiv jucător al oaspeților, animă puțin ofensiva echipei sale cu acțiuni și șuturi în minutele 54, 65 și 66, însă fără succes pe tabelă. În schimb, Ivan face 4-0 în minutul 71 cu un șut din cădere din 7 metri ușor deviat de Ventura, iar în al doilea minut de prelungiri Roguljic profită de o pasă neinspirată a lui Ventura și după o pătrundere printre doi adversari l-a executat a cincea oară în această seară pe Dobre.

Universitatea Craiova face 22 de puncte și se află pe locul 5, în timp ce Academica rămâne cu 3 puncte pe ultima poziție a clasamentului.

Universitatea Craiova - Academica Clinceni 5-0 (3-0)

Au marcat: Nistor (min. 11), Markovici (min. 14), Bancu (min. 23), Ivan (min. 71), Roguljic (min. 90+2)

Universitatea Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): Pigliacelli - Căpăţînă, M. Constantin (min. 62 Bălaşa), V. Găman, N. Bancu - Nistor, Al. Creţu (min. 46 Roguljic), Houri - Gustavo (min. 46 Baiaram), Markovic (min. 46 Cîmpanu), A. Ivan (min. 79 Ivanov)

Academica Clinceni (antrenor Ionuţ Chirilă): Şt. Dobre - Fl. Achim, Ventura, Bilali, P. Pîrvulescu (min. 60 Paşov) - Moulin, Cascini - Vanzo (min. 74 Kazlauskas), Chandarov (min. 84 Cioiu), De Amorim (min. 74 R. Ion) - Omoh (min. 84 Dumitrache)