Liga 1: O ratare monumentală și un gol de kinogramăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2017

Liga 1: O ratare monumentală și un gol de kinogramă

Play-off-ul începe bine pentru Steaua, roș-albaștrii învingând pe Arena Națională pe CFR Cluj la capătul unei partide cu ratări notabile și un gol de neuitat.

Prima ratare a aparținut oaspeților, în minutul 12 Omrani scăpând singur cu Niță, care a deviat din cădere în transversală șutul vârfului de atac din Gruia. Boldrin trimite primul șut al gazdelor pe poarta lui Mincă în minutul 28, apoi în minutul 36 Ovidiu Popescu oferă o avanpremieră a unei reușite minunate cu o ratare din lovitură liberă, balonul trimis de el din flancul stâng lovind bara din stânga goalkeeper-ului clujean după ce a fost șters cu capul de Nascimento, omul din zid.

Simțind că reduta CFR-ului nu se va preda așa ușor, Reghecampf mută ofensiv după pauză și îi aruncă în luptă pe Florin Tănase și Gnohere în atac, iar Pintilii îl degrevează de o parte din sarcinile defensive pe Ovidiu Popescu, care se vede mai mult la construcție. Clujenii stau în blocstarturi și speculează breșele din defensiva Stelei și au fost aproape de a da lovitura prin Păun în minutul 62, dar mijlocașul și-a făcut prea lung mingea în careul lui Niță, care a intervenit la timp. În minutul următor Florin Tănase trimite incredibil peste transversală din 3 metri, singur cu poarta goală după o centrare perfectă a lui Ovidiu Popescu, însă amintirea ratării pălește în memoria suporterilor steliști după golul înscris de Gnohere în minutul 85 și mai ales după super-reușita lui Ovidiu Popescu din primul minut de prelungiri. ”Bizonul” a deschis scorul în minutul 85 cu un șut cu latul din 8 metri după centrarea perfectă a lui Enache, iar Ovidiu Popescu a repetat execuția din lovitură liberă din prima repriză, de data aceasta cu mai mult succes, mingea depășindu-l pe Mincă și intrând în plasă la vinclul de la colțul lung.

Scor final Steaua – CFR Cluj 2-0 (0-0) și roș-albaștrii trec pe primul loc cu 27 de puncte, în timp ce clujenii rămân pe locul 5 cu 22 de puncte.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Fl. Niţă - Enache, Bălaşa, Tamaş, Momcilovic - Ov. Popescu, Muniru (min. 57 Pintilii) - Jakolis, Boldrin (min. 46 Fl. Tănase), De Amorim (min. 64 Gnohere) - Alibec

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Mincă - Tiago Lopes, Larie, Andrei Mureşan, Camora - Nascimento (min. 59 Gomelt), L. Rus - C. Deac, Al. Păun, Nouvier (min. 46 Bud) - Omrani (min. 76 Sorsa)