Liga 1: Nouvier, omul meciului în victoria cu ConcordiaStefan Constantin / SportPictures.eu
21 Dec 2018

Liga 1: Nouvier, omul meciului în victoria cu Concordia

Sepsi OSK a încheiat un an de excepție cu o victorie binemeritată dedicată suporterilor ce au ținut să le fie aproape și astăzi la fel ca la celelate meciuri de pe teren propriu. Oaspeții de la Concordia Chiajna, fără victorie în ultimele nouă partide, nu au contat prea mult nici în această seară și au plecat la finalul meciului cu o înfrângere la scor de neprezentare în care francezul Nouvier a avut un rol determinant pentru covăsneni.

Simonovski a deschis scorul în minutul 35 cu un șut din prima de la marginea careului de 16 metri după o pasă filtrantă a lui Nouvier, iar până la pauză, în al doilea minut de prelungiri Florin Ștefan face 2-0 după o fază creată de jucătorul francez. Acesta a declanșat o acțiune de contraatac din flancul drept și după ce a trecut de trei adversari a făcut un un-doi cu Velev, a pasat cu călcâiul pentru bulgar și apoi a deviat decisiv cu capul, pe spate, centrarea acestuia pentru Florin Ștefan, șutul mijlocașului stânga învingându-l pe Caparco.

În minutul 57 Gabi Matei îl faultează în propriul careu pe Florin Ștefan, penalty-ul acordat de arbitrul Sorin Antonie fiind tranformat cu siguranță de Nouvier. Velev putea mări avantajul pe tabelă în minutul 62 cu un șut scos de Caparco de sub transversală, apoi Concordia a avut șansa de a reduce din diferență în minutul 76, dar balonul șutat de Batin din unghi a lovit transversala, iar partida se încheie cu ratarea monumentală a lui Simonovski din ultimul minut de joc regulamentar.

Scor final Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Concordia Chiajna 3-0 (2-0) și covăsnenii urcă pe locul 4 la egalitate de puncte, 33, cu Viitorul.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly - Moura, Viera, Jovanovic (min. 45 Karnitsky), Sato (min. 65 Drăghici) - Velev, Rus - Nouvier (min. 77 Mensah), Vaşvari, Fl. Ştefan - Simonovski

Concordia Chiajna (antrenor Dorinel Munteanu): Caparco - Matei, Marc, Albu, Bărboianu - Stănică - Grădinaru, Deaconu, M. Cristescu (min. 68 Guessan), Ivanovici - Batin