Liga 1: Multă încrâncenare, fotbal puținSportPictures.eu
18 Aug 2017

Liga 1: Multă încrâncenare, fotbal puțin

La Giurgiu, Astra a primit vizita celor de la CSM Poli Iași, însă înfruntarea dintre cele două revelații ale începutului de campionat nu a produs spectacolul preconizat.

Singura fază la care tensiunea a crescut în teren în primele 45 de minute a fost lovitura liberă executată de Cioinac cu șase minute înainte de pauză, dar balonul trimis de la peste 25 de metri a trecut peste transversala porții apărate de Iliev. Eliminarea lui Romario Moise în minutul 43 pentru al doilea cartonaș galben primit justificat după ce l-a călcat pe Pedro Mendes a înclinat balanța în favoarea oaspeților, care ratează prin Kizito în minutul 54 și Jo în minutul 65 două ocazii bune de a deschide scorul. După momentul pozitiv al ieșenilor intensitatea scade și până la final mai notăm eliminarea cu cartonaș roșu direct a lui Almeida pentru cotul aplicat lui Stan.

S-a încheiat Astra - CSM Poli Iași 0-0, rezultat ce le aduce giurgiuvenilor a cincea partidă fără înfrângere în campionat, iar moldovenii termină o serie de patru meciuri de foc – cu CFR Cluj, FCSB, Dinamo și Astra – cu 5 puncte câștigate.

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev – Belu, Bejan, Erico, Stan – Mrzljak – Balaure (min. 81 Radunovic), Moise, Vinicius (min. 73 Gheorghe), Nicoară (min. 44 Dandea) – Abang

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Kelava – Almeida, Cioinac, Frăsinescu, Sin – Platini (min. 46 Spătaru), Mendes, Chelaru, Jo Santos (min. 90 Panţîru) – Kizito (min. 70 Ştefănescu), Cristea