Liga 1: Miculescu și Ubbink stabilesc învingătoarea la AradCiprian Petcut / SportPictures.eu
25 Feb 2022

Liga 1: Miculescu și Ubbink stabilesc învingătoarea la Arad

UTA a bifat trei puncte în jocul de pe arena „Francisc Neumann” în meciul cu ultima clasată, Academica Clinceni.

Elevii lui Ionuț Badea și-au făcut jocul ușor după ce Miculescu a deschis scorul în minutul 15 după o fază de joc britanic. O lovitură de colț bătută la bara a doua a fost recentrată cu capul de Erico da Silva în gura porții, de unde Miculescu și-a folosit la rândul său talia în duelul cu adversarii săi și a reluat simplu în plasă tot cu capul. Cei doi Ion din trupa ilfoveană au fost aproape de a construi golul egalării în minutul 23, atunci când Robert a centrat din lovitură de colț, iar Cătălin a reluat din întoarcere de la limita careului mic, însă Iacob a fost pe direcția șutului și a prins balonul pe linia porții. Tot oaspeții au avut o șansă bună de a marca în minutul 60 la șutul puternic trimis de Dumitrache de la 18 metri pe care Iacob nu l-a putut reține, iar pe continuarea fazei Robert Ion s-a încurcat în driblinguri și a pierdut balonul. Ubbink a adus liniștea în tribune cu reușita sa de 2-0 din minutul 83, un șut trimis de la 16 metri ce a plasat balonul la rădăcina barei din dreapta lui Ureche.

Arădenii fac 37 de puncte și urcă pe locul 8, în timp ce Academica rămâne pe ultima poziție cu 11 puncte.

UTA - Academica Clinceni 2-0 (1-0)

Au marcat: Miculescu (min. 15), Ubbink (min. 83)

UTA (antrenor Ionuț Badea): Iacob - Vukcevic, Erico, Dima, Shlyakov - Vorobjovas, Isac, Ubbink - Miculescu (min. 75 Cardoso), Ongaro (min. 68 Dangubic), Otele (min. 87 Baravykas)

Academica Clinceni (antrenor Florin Stîngă): Ureche – Rufati (min. 82 Melniciuc), Tsvetkov, C. Ion – Mboko, Vrdoljak (min. 82 Dima), Alghoul (min. 77 Gogov), Holzmann – De Amorim (min. 77 Florică), Plazibat (min. 56 Dumitrache), R. Ion