Liga 1: Meci cu trei penalty-uri ratate, trei puncte mari pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Apr 2017

Liga 1: Meci cu trei penalty-uri ratate, trei puncte mari pentru Viitorul

Viitorul dă lovitura la Giurgiu și ia trei puncte esențiale în lupta pentru titlu. Astra, fără Marius Șumudică pe bancă, a fost surprinsă de un start foarte bun al puștilor lui Gică Hagi și a fost ferită de mâna destinului de o înfrângere rușinoasă, însă chiar și așa după sincopa de astăzi s-a îndepărtat de disputa de la vârful clasamentului.

Prima repriză a fost una de-a dreptul de Cartea recordurilor. După ce Chițu a ratat o ocazie bună în minutul 9 șutând peste transversală din interiorul careului Astrei, vârful oaspeților schimbă tabela patru minute mai târziu după o pătrundere în flancul drept și din apropierea liniei de fund și interiorul careului mic a trimis în plasă în doi timpi cu ajutorul involuntar al lui Săpunaru. Tot fundașul giurgiuvenilor a fost decisiv în minutu 20 când a deviat în propria poartă o minge ce se dorea a fi centrată de pe linia de fund către centrul careului lui Iliev. Seara de coșmar a lui Săpunaru a continuat cu faultul în careu la Florinel Coman din minutul 30, însă penalty-ul acordat de arbitrul Radu Petrescu a fost ratat de Chițu. Portarul Iliev a reușit să apere a doua lovitură de pedeapsă în minutul 37, Florinel Coman încercând să transforme penalitatea indicată de Radu Petrescu pentru faultul inutil al lui Junior Morais asupra lui Benzar. În loc de 0-4 scorul devine 1-2 odată cu reușita lui Daniel Florea din minutul 39 cu un șut la colțul lung după o pasă lungă primită de la Ioniță, apoi același Florea irosește șansa egalării ratând și el un penalty în minutul 42 trăgând pe lângă poartă după ce îl culcase pe Rîmniceanu pe partea opusă. Radu Petrescu a acordat lovitura de pedeapsă la faultul lui Țîru la Takayuki Seto.

Repriza secundă păstrează un ritm bun, dar nu mai aduce alte goluri sau faze de poartă importante cu excepția șutului din unghi al lui Casap din minutul 66 la o fază judecată excelent de mijlocașul Viitorului și reluarea lui Buș după centrarea lui Junior Morais din minutul 69.

Scor final Astra – Viitorul 1-2 (1-2) și constănțenii urcă la cota 33 în timp ce campioana rămâne pe ultimul loc al play-off-ului cu 23 de puncte, numai unul în cele trei meciuri disputate în această fază.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Iliev - Oros (min. 36 Teixeira), Săpunaru, Fabricio - A. Stan, Seto, Lovin (min. 63 Daniel Niculae), Morais - Ioniţă, Buş, Budescu (min. 30 Daniel Florea)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Boli, Ganea (min. 52 Rădoi) - Nedelcu, N. Roşu (min. 52 Casap), Vînă - Purece (min. 65 Ad. Dumitrescu), Chiţu, Fl. Coman