Liga 1: Mai clar decât se așteptauMircea Rosca / SportPictures.eu
17 Feb 2018

Liga 1: Mai clar decât se așteptau

CFR Cluj și-a făcut ușor jocul din această seară cu Astra Giurgiu cu un gol înscris rapid ce a dezechilibrat formația pregătită de Edi Iordănescu.

După o ratare de generic a lui Țucudean, care a trimis din centrul careului mult peste transversala porții goale un balon ricoșat din stâlpul din stânga lui Iliev, Culio a schimbat tabela cu un șut din interiorul careului mic după o pasă a lui Ioniță. Inițial arbitrul Alexandru Tudor a anulat golul pentru ofsaid, însă a revenit și a acordat corect golul pentru echipa gazdă. Deac a avut ocazia de a mări avantajul în minutul 12, dar șutul său din prima din mijlocul careului a trimis balonul peste poartă. Ritmul trenează până la pauză, cu Astra într-o exprimare greu de recunoscut.

Florin Matei a încercat să schimbe impresia lăsată de giurgiuveni în debutul părții secunde, dar șutul său din inutul 47 a fost deviat în corner, iar cel din minutul 51 a fost reținut de Arlauskis. Țucudean și-a continuat seria ratărilor în minutul 58, apoi Hoban l-a întrebuințat pe Iliev, portarul oaspeților reușind să respingă de sub transversală șutul de la 25 de metri. În cele din urmă Țucudean a izbutit să spargă gheața în minutul 67 după un assist al lui Deac în interiorul careului și ecuația câștigătoarei celor trei puncte era rezolvată. Omrani a preluat ștafeta de la Țucudean și a ratat monumental în minutul 86 fiind blocat de Iliev, apoi pe minutele de final Polczak a avut ocazia de a reduce din diferență, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de Arlauskis.

S-a încheiat CFR Cluj – Astra 2-0 (1-0), clujenii având acum 5 puncte în fața celor de la FCSB care joacă mâine pe Arena Națională cu Dinamo.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - C. Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora - Hoban (min. 78 Bordeianu), Djokovic - Deac, Culio, A. Ioniţă (min. 64 Omrani) - Ţucudean (min. 84 Costache)

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev - Butean, Bejan, Polczak, Al. Stan - T. Seto, Mrzljak - L. Buş (min. 61 Balaure), F. Matei (min. 70 Chipirliu), R. Moise (min. 83 Biceanu) - Abang

În primul meci al zilei Sepsi Sfântu Gheorghe a remizat pe teren propriu, la Ploiești, cu Concordia Chiajna, scor 1-1 (1-0). Punctul obținut nu ajută prea mult pe niciuna dintre cele două echipe aflate în luptă directă pentru evitarea retrogradării clasate pe locurile de baraj. Covăsnenii au deschis scorul repede, în minutul 9, prin Ibrahima Tandia cu un șut de la limita careului ce a mușcat pământul și l-a învins pe Caparco, iar ilfovenii au egalat în minutul 70 cu un șut frumos al lui Ronaldo Deaconu trimis de la 20 de metri, Rîmniceanu fiind surprins fără reacție.